Yazılım

jQuery Nedir, Ne İşe Yarar?

jQuery, JavaScript’in yerel olarak sağladığı standart yerleşik nesnelere ek işlevler getiren bağımsız bir JavaScript kitaplığıdır. Esasen jQuery, JavaScript’tir. JavaScript dilinin kendisine hiçbir şey eklemez, ancak geliştiriciler için DOM’yi çok kolay ve kullanışlı bir şekilde manipüle etmeye yardımcı olur.

jQuery API’si ve ekosistemi, elle daha az kod kullanırken daha fazlasını başarmamıza yardımcı olur. Bu, geliştirici üretkenliğini artırır ve daha kararlı ve test edilmiş kodla sonuçlanır. jQuery, kitaplığı modernize etmek ve geliştirmek için zaman ve çabaya katkıda bulunmaya devam eden geniş bir geliştirici topluluğuna sahip, iyi test edilmiş bir kitaplıktır.

yazılım

JQuery Kullanmamızın Nedenleri:

jQuery basitliği teşvik eder:

jQuery’yi öğrenmesi kolaydır. Basit kod sözdizimine sahiptir. Geliştiriciler, jquery ile işlevleri kolayca uygulayabilir. Geliştiricilerin jQuery’de çalışmaya başlamak için programlama konusunda uzman olmaları gerekmez.

jQuery sayfaları daha hızlı yüklenir:

Google ve diğer arama motorları, SEO’yu etkileyen birçok faktörden biri olarak sayfa yükleme süresini kullanıyor. Javascript kodlarını jquery ile değiştirirseniz, kod tabanınız daha küçük olacaktır.

DOM öğelerini seçmek için genişletilmiş bir CSS Seçici sözdizimi:

jQuery, sayfada DOM öğelerini seçmek için tanıdık bir sözdizimi sağlar. Seçimler için kendi kurallarını oluşturmak yerine, geliştiricilerin zaten aşina olduğu “Css Selectors” kurallarını kullanır. CSS Seçiciler, yerel JavaScript DOM seçim yöntemleri tarafından sağlanan söz diziminden daha güçlüdür. Örneğin:

$(‘a[href^=”http://”]:visible’)

Bunda, bir sayfada “http” ile başlayan tüm görünür bağlantıları seçiyoruz (belki bu seçiciyi, sayfada güvenli olmayan bağlantılar varsa kullanıcıyı bilgilendirmek için kullanabiliriz). Vanilla JavaScript, CSS Seçicileri kullanan DOM seçim API’leri de sağlar, ancak bunlar daha küçük bir seçici alt kümesine sahiptir. Yukarıdaki kod parçacığı , CSS3 Seçiciler spesifikasyonunda olmayan :visible seçicisini kullanır . Bunu düz javascript’te kullanmak için kendimizinkini uygulamamız gerekir. CSS stili sözdizimini kullanmak geliştiriciler için çok sezgisel ve tanıdıktır ve aynı anda farklı DOM ağacı öğelerine hızlı bir şekilde erişebiliriz.

Çapraz Tarayıcı desteği:

Kullanıcıların büyük bir kısmı modern tarayıcılara taşınmış olsa da, herkesin şu anda en modern ve güncel yazılımı çalıştırdığına inanmak aptallık olur. Bu nedenle, komut dosyalarımızın çok çeşitli tarayıcı sürümleriyle uyumlu olduğundan emin olmamız gerekir. jQuery, geri dönüş kodunu kendimiz yazmak zorunda olmadığımız için daha akıcı bir yaklaşıma izin verir, jQuery kitaplığı bunu bizim için açıklar.

Query’nin daha verimli olduğu iki alan şunlardır: AJAX isteklerini işleme ve olay algılama. Farklı tarayıcılar bunları farklı şekillerde ele alır ve geliştiriciler tüm farklı inceliklere aşina değilse, bir şeyi kaçırabilir ve bir müşteri için bozuk bir ürünle kalabilirler.

Geliştirici üretkenliği:

Yukarıda defalarca gördüğümüz gibi, jQuery, geliştiriciler tarafından yazılan kod miktarını gerçekten azaltır. Kazandan kurtulduğumuzda sadece projeye özel mantık üzerinde çalışmak kalıyor. Bu artar

kesintisiz geliştirme süresi ve temiz kodu korurken görevleri daha verimli bir şekilde tamamlamamızı sağlar. Söylediği gibi, zaman nakittir ve bu yaklaşım müşterilerimiz için maliyetleri düşürür.

Ne Zaman jQuery  Kullanılmamalı?

Tabii ki, jQuery’nin bazı eksikliklerini tartışmadan bu yazıyı bitirmemeliyiz. Karmaşık web bileşenleri veya tek sayfa uygulamaları oluştururken , tüm hareketli parçaları DOM aracılığıyla yönetmek jQuery’de hantallaşmaya başlayacak ve bazı devasa komut dosyalarına yol açacaktır. React ve VueJS gibi birçok JavaScript çerçevesi, son on yılda bu sorunu çözmek için öne çıktı. Bu çerçeveler, durumunuzda/verilerinizde, çoğunlukla jQuery’nin güçlü DOM manipülasyonuna duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran değişikliklere dayalı olarak DOM’yi günceller.

Özet:

Javascript ile yazabileceklerinizi jQuery ile yazabilirsiniz. Ancak jQuery birçok uyumluluk sorunuyla ilgilenir, bu nedenle jQuery ile istenmeyen sorunları çözmek yerine işlevleri uygulamaya odaklanırsınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı