Yazılım

Programlamada Algoritmanın Önemi

Algoritma ne demek?

Algoritma bir problemin programlama dilinde sonuca ulaşabilmesi için adım adım açıklanarak tasarlanmış bir dizi talimatlardır. İzlenen talimatlar herkesin anlayacağı bir şekilde titizlikle tasarlanır. Bu adımlar doğru sırada olması gerekir.

Mesela spor yapmak için bir algoritma düşünelim. İlk önce ısınır daha sonra hareketlere geçeriz. Eğer ilk önce ağırlık kaldırır daha sonra ısınırsak bu saçma olur. Bu sebepten algoritma yazmadan önce sırasını iyi düşünmeliyiz.

Ayrıca tüm algoritmaların her zaman bir sonu olmalı ve her durumda çalışır olduğunu kanıtlamalıyız. Yani tüm olasılıkları en ince ayrıntısına kadar incelemeliyiz.

Günlük hayatımızdan algoritmaya örnekler

Algoritmaların konu alanı oldukça derin ve geniştir. İyi geliştirilmiş bir algoritma sayesinde çoğu karmaşık süreç kolay bir şekilde çözülebiliyor.

Günlük hayatımızdan örnek verecek olursak, herhangi bir konu hakkında web üzerinden istediğimiz konuya ulaşabilme, bir yere varırken en kısa yolu bulabilme, ya da hastanelerin randevu sisteminde hiçbir hastanın saatlerinin çakışmaması gibi bütün örnekler iyi geliştirilmiş bir algoritma sayesinde gerçekleşiyor.

Youtube ya da Instagram’ın sıralama algoritmasını da buna örnek olarak gösterebiliriz.

Basit bir şekilde açıklamak istersek bu platforma dakikada yüzlerce video yükleniyor. Fakat nasıl oluyor da ana sayfamıza izlediğimiz videolara ve ilgi alanımıza yakın videolar çıkıyor? Ya da Instagram’da gezinirken keşfetimizde daha önce baktığımız fotoğraflara benzer görseller çıkıyor? Bütün bunlar hatta kullandığın Spotify listen bile iyi geliştirilmiş bir algoritma sayesinde gerçekleşiyor…

programlamada algoritma nedir, algoritma nedir,

 

Programlama dilinde algoritma

Programlama dilinde her kodun yapıtaşını algoritmalar oluşturur. Eğer algoritmayı anlamazsanız, birçok belirsizlikle karşı karşıya kalırsınız çünkü hangi programın nerede çalıştığını bilemezsiniz.

Bilgisayar bilimi açısından, algoritmalar programcılara daha kısa sürede verimli, güvenilir, daha az kompleks ve daha hızlı bir kod yazma imkanı verir .Çoğu durumda, bir yazılım programı içinde belirli bir işlemi gerçekleştirmenin birden çok yolu vardır. Bu nedenle, programcılar genellikle mümkün olan en verimli algoritmaları oluşturmaya çalışırlar.

Buna örnek olarak bir pasta dükkanı açtığınızı hayal edin. İşe almak için eleman arıyorsunuz. Kimi işe alırdınız? Sadece iki malzemeyle pasta yapmayı bilen ve yeni bir tarif verdiğinizde onu kullanamayan birini mi yoksa pasta yapma üzerine eğitim almış, çalışmış ve birçok tarifi bilen birini mi? Tabii ki ikinci elemanı tercih ederiz.

Algoritma bilgisi ve bir algoritma üzerine yenilikler katıp geliştirebilme becerisi programcılarda en belirleyici özelliklerdendir. Algoritma bilgisi iyi olan birisi hiç bilmediği bir programlama dilinde dahi kod yazabilir ve geliştirebilir. Bu sebepten eğer iyi bir programcı olmak istiyorsanız algoritmayı tüm kurallarıyla birlikte öğrenmeniz gerekmektedir.

Öneriler

Algoritmalar biz fark etmesek bile  hayatımızın çoğu alanında var olmakta ve gelişen teknoloji ile hayatımıza daha da dahil olmaktadır. Özellikle kullandığımız sosyal medya uygulamaları ile belirli kitleleri yönlendirmektedir.

Geçmişten günümüze oldukça fazla algoritma geliştirilmiş ve bu gelişim günümüzde de devam etmektedir. Teknoloji geliştiği sürece de hayatımızda yer alacaktır. Herhangi bir uygulamayı en iyi hale getirmek için de algoritmanın ne kadar önemli olduğunu, algoritmanın günlük hayatımızdaki yerinin farkındalığı ile problemlere karmaşık değil daha basit yaklaştığımızı fark ettik. İnsanların üzerinde çalıştığı algoritmalar çözdükleri problemler kadar çeşitlidir.

İyi bir programcı olmak için de algoritma mantığını en iyi şekilde kafanda oturtman gereklidir.  Problemlerin nasıl işlediğini ve işleyeceğini bilmen, bunlara yönelik en küçük ölçekli çözümler sunabilmen için algoritma bu işin omurgası diyebiliriz. Eğer algoritma bilmeden programlama öğrenirseniz tercüman olursunuz fakat algoritma ile kod yazarsınız yazar olursunuz…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı