Yazılım

Arduino IDE Nedir?

Elektronik devreler ile aranız nasıl? Devrelerden söz ederek konuya giriş yaptım fakat mesele yalnızca bundan da ibaret değil. Elektronik yapıların yanı sıra pektabii yazılıma da ilgi duyuyor olmalısınız. Aksi durumda bu içerikte olmazdınız, değil mi? 🙂 Arduino, bu sektöre ilgili olanlara yabancı gelmeyecektir. Çevremizde gördüğümüz ve kullandığımız birçok ürünün temelinde Arduino bulunmaktadır. Öyle ki, akıllı ev otomasyonlarından robotik çalışmalara değin bunlara rastlamak mümkündür. Peki, bu alanda projeler üretmek için ne(ler) gereklidir? Elbette ki, her şeyden evvel Arduino ile çalışmalarda bulunmak istiyorsanız bir tümleşik geliştirme ortamına da ihtiyaç duyarsınız. Arduino IDE bu anlamda bize yol arkadaşlığı edecek bir ortamdır.

Arduino IDE Nedir?

Kullandığınız işletim sistemi fark etmeksizin uygulamalı olarak çalışmalarınızı yapabileceğiniz bir tümleşik geliştirme ortamıdır. GPL(özgür yazılım lisansı)’ye sahip bu IDE ile projelerinizi ister herkese açık, isterseniz de belirli durumlara yönelik oluşturabilirsiniz. C ve C++ programlama dillerinden oluşturulan Arduino IDE, özellikle Arduino uyumlu kartlara programlama yapmak için kullanılmaktadır.

Öte yandan RFID teknolojilerinde kullanılan RFID etiketleri de arduino ile programlanmaktadır. Dolayısıyla personel takip, lojistik, sağlık, eğitim ve daha birçok sektör için bu programlama dili ve IDE’si olmazsa olmazlardandır. Ayrıca 2019 yılında güncellenen yeni sürümü olan 1.8.10 ile beraber hata ayıklama ve bazı gelişmiş özellikler ile kullanılabilmektedir. Yukarıdaki satılarda da bahsettiğim üzere C ve C++ dillerinden geliştirilen Arduino IDE, aynı zamanda bu dilleri de desteklemektedir. Ayrıca bu IDE’yi özel kılan husus, Arduino sayesinde fiziksel programlamaya olanak tanımasıdır.

arduino ide ile neler yapılabilir,

Diğer programlama dilleri ile kıyaslandığında çoğu soyut projelerde kullanılırken Arduino, soyut olanı somut ortamlara taşıyabilmesiyle nitelik kazanmaktadır. Bu da doğal olarak onu hayallerin ve fikirlerin gerçekleşmesine aracı olan özellik yükler. Arduino IDE’nin tarihini incelediğimizde, asıl amacının ne olduğunu keşfetmek daha kolay olacaktır. Bu tümleşik geliştirme ortamının temelleri İtalya’da bir Etkileşim Tasarım Enstitüsü tarafından atılmıştır. Projenin hedefi, yalnızca mühendislerin değil, mühendis olmayanların da dijital projeler geliştirmesine ortam sunmaktır.

Arduino IDE’nin Özellikleri

Bu ortamın sağladığı özellikleri de keşfederek, aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Belki de bu içerikten hemen sonra Arduino alanında çalışmalara başlarsınız. Kim bilir… Arduino IDE, kod yazmanız için bir metin düzenleyicinin yanı sıra metin konsolu, mesaj alanı, araç çubuğu ve menü içermektedir. Peki, bu tümleşik geliştirme ortamının bize servis ettikleri nelerdir? Bunlardan bazıları;

  • Eskiz yazma,
  • Hata kontrolleri,
  • Kodu derleme özelliği,
  • Yazılan kodu doğrudan Arduino panosuna iletir,
  • Programı belleğe yazabilme,
  • Konsol bölümündeki kod ve değişkenler için bellek kullanımının raporlanması,

Şeklindedir. Elbette ki tüm özelliklerini buraya listeleyip, kullanım kılavuzu olarak size sunmayacağım. Fakat bu IDE’yi kullanmaya başladığınızda ‘nasıl tek bir geliştirme ortamı ile projenin başlangıcından finaline değin’ sürecin kolaylıkla yürütülebildiğini keşfedeceksiniz.

Arduino ve Arduino IDE hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı