Yazılım

Big Data’yı Oluşturan Bileşenler Nelerdir?

big-data-oluşturan-bileşenler,

Merhabalar sevgili Siber Eğitmen okurları. Bir önceki yazımda Big Data Nedir? Neden Önemlidir? başlığı altında Big Data’ya kısa bir giriş yapmıştık. Bu yazımda Big Data ‘nın devamı olarak Big Data’yı Oluşturan Bileşenler Nelerdir? başlığı altında 5 tane önemli bileşenden bahsedeceğim.

Yazıya başlamadan önce Big Data’ya giriş yaptığım yazımı okumayanlar buraya tıklayarak ulaşabilirler.

Hadi hep beraber Big Data dünyasını daha iyi tanıyalım.

Big Data’yı Oluşturan Bileşenler Nelerdir?

Big Data’yı oluşturan bileşenler 5 temel yapıdan oluşmaktadır. Bunlara kısaca 5V olarak adlandırılmaktadır.

Bunlar;

big-data-oluşturan-bileşenler-nelerdir,

Variety (Çeşitlilik): Bildiğiniz üzere Big Data farklı kaynaklardan farklı biçimlerde verinin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Bu çeşitlilik sayesinde Big Data ortaya çıkmıştır. Bu veriler içerik olarak video, fotoğraf, tweet, yorum, mesaj, blog, web sayfası gibi tek bir formatta toplanamayan çok çeşitli verilerden oluşur. Big Data’da bu verilerin kullanılabilmeleri için bir bütün şeklinde ve birbirlerine dönüştürülebilir olmaları gerekir.

Velocity (Hız): Günümüzde artan dijitalleşme ile Big Data’nın hızı günden güne artmaktadır.

Örneğin; 1 Dakikada

Instagram: 216.000 Fotoğraf Paylaşılıyor

Twitter: 2.700.000 Tweet Atılıyor

30.000.000.000 Anlık Mesaj

200.000.000 E-Posta Gönderiliyor

(Kaynak İçin tıklayınız )

Bunlar sadece sosyal medyada ve 1 dakikada üretilen veriler. Bir dakikada inanılmaz boyutlara ulaşan bu verileri işlemek ve bunlardan faydalı bilgiler üretmek için Big Data araçlarının yazılımsal ve donanımsal olarak bu veri hızına ulaşmaları gerekmektedir.

Volume (Veri Büyüklüğü, Hacim): Bir dakikada inanılmaz boyutlara ulaşan Big Data her geçen gün katlanarak büyüyor. O yüzden bu büyüklüğü kontrol altına alabilmek için bu veri yığınları ile başa çıkabilmek gerekmektedir. Buda daha güçlü bir Big Data teknolojisi demektir.

Verification (Doğruluk): Bu kadar büyük veri beraberinde güvenilir olmayan veriler de getirmektedir. Ama kullanılacak verinin güvenilir ve doğru olmalıdır. O yüzden bu verileri analiz ederken daha güvenilir ve doğru verilere ulaşabilmek için güvenilir olmayan verilerin temizlenmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda veri güvenliği için bu verilerin doğru kişiler tarafından görülebilir veya gizli bir şekilde depolanması gerekir

Value (Değer): Big Data’yı kullanan şirketler ve kurumlar için en önemli bileşen Value yani Değer bileşenidir. Big Data onu işleyen, analiz ve depolandıktan sonra kuruluşa bir değer ve fayda sağlamalı. Örneğin kredi veren bir banka müşterisinin sadece nüfus bilgilerini içeren veriyi değil ayrıca harcama ve tüketme eğilimlerini içeren veri sayesinde daha çok değer kazanır.

Bu 5 bileşenden şu sonucu çıkara biliriz. Big Data çeşitli verilerden oluşan hızla büyüyen veri yığınlarından oluşmaktadır. Bu büyük veri yığınlarını kontrol altına alabilen şirketler ve kurumlar Big Data’dan çıkarmış oldukları doğru ve güvenilir bilgileri kullanarak işletmelerine değer ve fayda sağlarlar.

Big Data’yı oluşturan bileşenler kısacası bu şekildeydi. Big Data hakkında daha fazla bilgi için takipte kalın 😉

Diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Siber Eğitmen

Osman GÜNEŞ

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı