Siber Güvenlik

Dark Web Nedir

Dark web deep web’in küçük bir alt aralığıdır. Dark web’i anlatmaya geçmeden önce kısaca deep web’den bahsedelim. 

siyah-hacker

 

Kısaca Deep Web 

Deep web internetin var olduğu zamanlardan beri var olan bir yapıdır. Sıradan arama motorlarıyla ulaşılamayan sitelere ev sahipliği yapar. Alışılagelmiş web’den farkı ise kullanıcıların anonim ve konum bilgileri gizli şekilde hareket etmelerini sağlamasıdır. Sanıldığının aksine tamamen yasadışı değildir. Deep web, kullanıcı parolaları, kişilerin banka hesap bilgileri ya da devlet veri tabanları gibi gizli kalması gereken bilgileri bulunduran sitelere ev sahipliği yapar. Yani büyük kısmı zararsızdır. Yasadışı işlerin yapıldığı, kullanıcıların çok daha dikkatli olması gereken yer dark web’dir 

O zaman şimdi dark web hakkında konuşalım. 

Dark Web 

Deep web ile sıkça karıştırılan dark web için basitçe deep web’in yasadışı işlerle ünlenmiş alt alanı diyebiliriz. Kullanıcıların gizliliğine dayalı politikası sebebiyle suçluların online olarak yasadışı işler yapması için cazip bir yer haline geliyor.  

İşlenen suçların içerisinde silah ve uyuşturucu gibi karaborsa satışlar, korsan oyunlar ve uygunsuz video indirmeleri en bilinenleri. Ayrıca kişilerin, kurumların ya da devletlerin gizli bilgilerine ulaşmak ve bu bilgileri yasadışı yollarla pazarlamak isteyenlerin de başvurduğu adres dark web oluyor. Bir bakıma olumsuz namını hak ettiğini söyleyebiliriz. 

Dark web’de yapılan yasadışı işlerin karşılığında ödemeler kripto para birimleri ile yapılıyor. Bunun sebebi ise bu para birimlerinin kullanılması için kimlik bilgilerine ihtiyaç duyulmaması. Böylece kişiler karşılıklı olarak kimliklerini gizli tutarak alışveriş yapabiliyorlar. Dark web2in yasadışı işlerinin bu zamana kadar devam etmesindeki önemli etmenlerden biri de bu . 

Peki dark web bu gizliliği nasıl sağlıyor? Bunu sağlayan birkaç farklı yöntem var. İlki tor adındaki bir tarayıcı vasıtasıyla. Tor ABD donanması tarafından gizlilik için geliştirilen ve 2014 yılında halka açılmış olan bir tarayıcıdır. The Onion Router isminin kısaltılmış halidir. Tor ağındaki URL’ler .onion ile biter. Ücretsiz bir tarayıcı olan tor’u indirmenk için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Gizlilik için kullanılan bri başka araç ı2p adındaki bir protokol. I2p kimin kime ne söylediğini gizlemeyi amaçlar. Bunu AES şifrelemesi kullanarak yapar. Örneğin arkadaşınıza iletmek istediğiniz bir mesajınız varsa, bu mesaj arkadaşınıza ulşmadan önce 3 farklı ı2p kullanıcısından geçer. Arkadaşınız size cevap yollamak ist5ediğinde ise yine aynı işlem bu sefer tersten olarak uygulanır. 

hacker

 

Bir diğer yöntem ise vpn yöntemi. Açılımı Virtual Private Network (sanal özel ağ)’dır. Kullanıcılarının bağlantılarını şifreleyerek gizli halle getirir. Böylece kullanıcıo verileri üçüncü kişiler tarafından ulaşılamaz hale gelir. VPN istemcisi bağlanılmak istenilen kaynak ile kullanıcı arasında noktadan noktaya (poin-to-point) bağlantı kurar. Sunucu bilgilerini kontrol eder ve doğrular. Sonrasında kullanıcı ile sunucu arasında sanal bir tünel yapısı inşa eder ve veriler bu tünwlin içerisinden iletilir. Böylece üçüncü şahıslar bu bağlantıya erişemez ve müdahale edemez.  

Bu kadar çok yasadışı faaliyete ev sahipliği yapan dark web’i ziyaret etmek yasak değil. Dark web’de dolaşabilirsiniz ve bu tamamen yasaldır ama ciddi riskler barındırabilir. Eğer dark web’de dolanmak istiyorsanız ziyaret ettiğiniz sitelere çok dikkat etmeniz gerekir. Ayrıce kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmamalısınız ve gerçek hayatta yapmayacağınız hiçbir şeyi sanal ortamda yapmamalısınız.  

Dark web sağladığı üstün güvenlik ile bünyesinin büyük kısmında yasadışı faaliyetleri barındırıyor olsa da yasal sitelere de ev sahipliği yapıyor. Bazı haber siteleri gizli kaynaklarından haber almak için dark web’i kullanıyor. Hatta Facebook şirketinin yasaklandığı bazı ülkelerdeki kullanıcıların erişimi için dark web’de bir sitesini olduğu biliniyor. 

Unutulmamalıdır ki dark web anonimliği açısından suçlular için cazip bir yerdir. Bu ortamda uğradığınız saldırıları gerçekleştire kişilerin bulunması ve cezalandırılması çok zordur. Bu sebepten dark web’ de yasadışı olan her şeyden uzak durmalısınız. Gerekli önlemleri almadan dark web’de dolanmamalısınız 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı