Siber Güvenlik

Siber Güvenlik Neden Önemli ?

SİBER GÜVENLİK NEDEN ÖNEMLİ?

Son günlerde oldukça popüler olan her yıl şirketler, hükümetler için daha fazla önemli olan adından daha fazla söz ettiren siber güvenlik nedir ile başlarsak siber güvenlik, elektronik ortamdaki verilerimizin güvenliğinin, bütünlüğünün ve gizliliğinin korunması şeklinde ifade edebiliriz.  Siber güvenliğin asıl amacı gelebilecek iç ve dış tehditlere karşı korumaktır. Bireysel veya kurumsal olarak yapabileceğimiz herhangi bir aksaklık sistemlere sızmak için bekleyen hackerlerin veya kötü niyetli kişilerin ekmeklerine yağ sürmek deyimiyle nitelendirebiliriz. Küçük veya büyük fark etmeksizin her türlü sistem açıklarından faydalanan kişilerin olduğunu bilip gerekli önlemleri almalıyız.

Günümüzde elektronik cihazlarının sıklıkla kullanıldığı hatta elimizden düşürmediğimiz elektronik cihazlar veya covid-19 salgını ile artış gösteren herkesin dijital dünyaya yönelimi ile böylece etkileşimler daha dijital hale geldi ve siber güvenlik riskleri de kurumlar için ciddi bir tehdit oluşturmaya başladı. Teknolojinin giderek daha da ulaşılabilir bir hal alması ile birlikte bilgisayar korsanlarının kötü amaçlı yazılımları kullanarak para kazanmalarını da kolaylaştırdı ve siber saldırıların önü alınamaz hale geldi.

Araştırmalara göre 39 saniyede bir siber saldırıya uğruyoruz en yaygın kullandığımız günümüzden örnek verirsek 2018 yılında Facebook veri tabanının hacklenmesi ve 30 milyon kullanıcının kişisel bilgilerine ulaşılması. Facebook kullanıcıları olarak belki de hiçbir zaman kişisel verilerimizin çalınacağı aklımıza gelmezdi gelmiyor da çevremize bakarsak sosyal medyanın bilinçsizce kullanımından, kişisel verilerimizi çekinmeden paylaşabiliyor olmamızdan anlaşılabilir. Oysa verilerimizin satıldığından haberdar olsak daha bilinçli kullanıcılar hale gelebiliriz. Çok yakın bir zamanda  Whatsapp  uygulamasının kişisel verilerimizi elde edip, paylaşılacağını duyunca tek tek farklı uygulamalara dağılan sıkı önlemler almaya başlamıştık daha fazla bilinçlenmiştik.  Bizlere düşen en önemli görev kişisel verilerimizi paylaşırken daha dikkatli olmak ve sistemler ne kadar güvenli gözükse bile kötü niyetli kişiler tarafından her an sisteme sızmak için iş başında olduklarını unutmamaktır.

Yalnızca sosyal medya sitelerini sayamayız sosyal sitelerden yapılan alışverişlerde de tüketicilerden birçok bilgi toplanabilir. Hepimizin karşısına sıklıkla çıkmıştır örneğin bir alışveriş sitesinden ayakkabı modellerine bakıyorsunuzdur daha sonra sayfayı kapatınca farklı sitelerden tonlarca ayakkabı reklamı karşımıza çıkar bu belki de çoğumuzun hoşuna gider fikir sunduğu için ve web sitesinin bizler hakkında bilgi topladığından, analizlerin yapıldığını bilmiyoruzdur.

Bunun yanında bireysel önlemlerimizin yanında şirketlerin de veri güvenlikleri son derece önemlidir. Şirketlerde gelebilecek iç ve dış tehditlere karşı önlem almalı, siber saldırılara karşı bilinçli hareket etmelidir. Şirketler veya işverenler, yüzlerce personelin kişisel verilerini saklamak ve gizlemek esas görevlerindendir. Saldırılar maddi kayıpların, bilgi kayıplarının yanında itibar kaybına da yol açıyor.

  • Siber güvenliği bilmek bizlere ne kazandırır?

siber güvenliğin önemi,

İnternet ortamında da güvenli olmadığımızı bilmek ona göre hareket edip bilinçlenmek bizlere büyük katkı sağlar. Her zaman siber saldırı türlerini bilmeli araştırmalı ve bilinçlenmeliyiz. En yaygın rastlanan sosyal mühendislik, çoğumuzun maillerine gelen bizlerin zafiyetlerinden faydalanarak çeşitli ikna ve kandırma yöntemleri kullanarak bir doküman gönderip ve ona tıklamamız istenmekte siber güvenlik hakkında bilgi sahibi olmayan bir kimse belki de dokümanı indirerek bilgisayarına zarar verecek , çok yaygın bir zamanda benimde karşılaştığım siber saldırı örneği verebilirim 8 mart dünya kadınlar gününde çoğu sohbet uygulamasında gezen ve bireylerin birbirine ulaştırdığı popüler bir ayakkabı markasının kadınlar için başlattığı hediye ayakkabı dağıtımı  hediye kutularından seçip IP bilgisine kadar ulaşılabildiği telefonlardaki kişisel bilgiler, kart bilgilerimize kadar öğrenilebileceği bir saldırı çeşidiydi. Her zaman unutmamalıyız: “Bedava ekmek fare kapanında olur”.  Siber saldırılara her zaman hazır olmalı birey olarak önlemlerimizi almalıyız.

Kurumlarda siber güvenliği sağlamak için, kurum içi farkındalık eğitimleri düzenlenmeli, firewall cihazları ile gerekli önlemler alınmalıdır.

Siber güvenlik bulunduğumuz çağın getirdikleri ve getirecekleri doğrultusunda çok önemli bir alandır ve uzun yıllar boyunca da bu önemi katlanarak artacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı