Adli Bilişim

DD ARACI İLE İMAJ ALINMASI VE İNCELENMESİ

Herkese tekrardan merhaba, bu hafta imaj dan , dd aracı ile  imajın nasıl alınabileceğinden bahsettim  şimdiden keyifli okumalar. 

İMAJ(Adli Kopya) Nedir 

imaj, adli bilişim alanında yapılan her bir inceleme sonucu ve delil niteliği taşıyabilecek her türlü elektronik cihazın gerçeği ile herhangi bir fark bulunmadan birebir kopyasının   fiziksel veya mantıksal olarak imajının alınma işlemidir. 

Fiziksel imaj tüm birimlerin incelenmesinde, mantıksal imaj belirli bir bölümün dosyanın incelenmesinde kullanılır. Alınmış birebir kopya ile silinmiş verileri, mevcut verileri, gizli bölümlerinin gözlenmesi ve her sektör ve her byte’ının kopyalanmasıdır. İmajı alırken her zaman esas delilin bir kopyası oluşturulmalıdır veri kayıplarının yaşanmaması için her zaman imaj dosyası üzerinden çalışmalı ve imaj dosyasının gizliliğine ve tutarlığına önem verilmelidir. İmajı dosyasının gizliliği HASH değerleridir. Her bir dosyanın sahip olduğu bir hash değeri vardır bunu insanlara tanımlanan T.C. kimlik numarası ile benzetebiliriz her bir dosyanın hash değeri sayısal imzasıdır. Değiştirilen her bir hash değeri dosyanın değiştirildiğinden ve delil karatma niteliğine girer. 

İmajı alırken yazılım ve donanımlar kullanılmaktadır. Yazılımlara; Forensic ExplorerX-ways ForensicsEncase ForensicsForensic ToolKitProDiscoverSMARTThe Sleuth Kit/Autopsy 

Donanımlara ise; Tableau yazma- koruma cihazları, CRU imaj oluşturma cihazları, Voom Technology cihazları örnek olarak verilebilir. 

Linux üzerinden bir flash belleğin dd aracı ile imajının alımı: 

  • Sabit diskin ,usb belleğin, CD veya DVD’nin imajı alınabilir. 
  • Alt seviye kopyalama yapar yani diskin boş alanlarda dahil tamamen kopyalayıp imajını alabilir. Aldığımız bu imajlarla usb bilgisayarımıza takılıymış gibi işlem yapabiliriz. 

dd,aracı ,ile,imaj,alımı

Sağ alt sekmede bulunan flash simgesinden bilgisayara takılan flash disk türünü belirleyerek makinaya tanıtıp işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz. 

dd,imaj,alma

lsblk” komutu ile sistemde var olan aygıtları bulmamızı sağlar. Benim sistemimde var olan flash diskimin  adı “sdb1”. 

dd,im

Daha sonra bilgisayarıma taktığım sürücünün imajını almak için yukarıda belirtilen kod satırını çalıştırırız.   

 İF ile seçilecek bellek adı OF ile ise nereye kaydedileceğini belirttim.(busra klasörünü komut satırında mkdir komutu ile oluşturuldu.)  

abm.dd= oluşturulan imaj dosya adı. 

İmaj alma işlemi biraz uzun sürdü flash diskin boyutuna göre farklılık gösterebilir. İmaj almak için 8gb boyutunda flash disk kullandım. 

dd,imaj,alma

Abm.dd imaj dosyası oluşturuldu   ve   7.5 GB boyutunda. 

dd,imaj

Count ile belirtilen sayıda bloğun kopyalanması sağlanır.  Belirli sektörlere ayırmak istiyorum ve 512 bayt olarak kopyalanmış imajın içerisinden belirli bir parça almak istiyorum ve abc klasörün içerisine fd1.dd olarak kaydetmesini istiyorum. 

dd,imaj ,alma

(512 baytlık alanı ascıı değer tablo görüntüsü)

dd ile imajı alırken görebileceğiniz diğer terimler:

bs=blok boyutunu belirtir.

skip=belirtilen sayıda blogu atla.

conv=noerror ,sync= okuma hatası olduğu zaman işlemi sonlandırma devam et ,kesme yapma

 

Flash belleğimizin gerekli bölümlemeler yapıldıktan sonra artık imajını aldık bilgisayarımızda flash bellek takılıymış gibi işlem yapabilir ve verileri görüntüleyebiliriz. İmaj dosyaları çeşitli toollar veya mount ederek açılabilir. 

Mount etmek için masaüstüne gelerek  mkdır komutu ile: imaj_gorüntü 

 adlı bir klasör oluşturdum ve: 

 sudo/mount -o offseet =1048576/home/kali/busra/abm.dd /home/busra desktop/imaj_görüntü 

Flash disk başlangıç değeri 2048 idi ve sektör  boyutu 512 bayt elde edilmişti offseet=2048*512 çarpımı ile elde edildi. 

Çalıştırarak imaj dosyam mount edildi ve flash diskde bulunan görüntüler elde edilebildi.

sağlıklı günler! 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı