Yazılım

Eclipse Nedir?

IoT teknolojilerinin gelişmesini sağlayan pektabii ortaya çıkan yenilikler ve uygulamalardır. Fakat bu projelerin arka planında bazı platformlar vardır ki, asıl gelişimi ve kalkınmayı onlar sağlar. Özellikle bu platformların açık kaynaklı ve herkes tarafından erişilebilir, ücretsiz olmaları da hem genel teknoloji açısından hem de IoT özelinde büyük yenilikler kazandırmaktadır. Bu platformlardan biri de, Eclipse’dir.

İlk olarak dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketlerinden IBM tarafından 2001 yılında kurulmuştur. Akabinde 2005 yılında ise projeyi, kâr amacı gütmeyen Eclipse Vakfı’na bağışlamıştır. Eclipse geliştirdiği uygulamalar neticesinde neredeyse her teknoloji şirketinden bağışlar almıştır. Tabii bu durum, Eclipse platformunun inanılmaz yüksek bir ivme kazanmasına ve günümüzde de halen aynı şekilde büyümeye devam etmesinin sebeplerindendir.

Eclipse IoT Nedir?

İndirilebilir bir yazılım ve tümleşik geliştirme ortamı olan Eclipse, ilk çıktığı yıllarda Java ve Java ile bağıntılı teknolojiler üzerine yoğunlaşmıştı. Fakat ortada bir sorun vardı ve bu problem, o dönemde büyük tartışmalara yol açmıştı. Öyle ki Eclipse, herkesin Java’da kullandığı grafik sistemi olan Swing’in yerine SWT’yi kullanmaktaydı. Tabii bu değişim ve Eclipse’nin kendine has özellikleri ile de Java dünyasında en çok kullanılan IDE’lerden biri haline geldi. Bunun gerçekleşmesini sağlayan yegane nitelikleri ise, elbette ki bünyesinde barındırdığı, işlevselliği ve kullanım kolaylığını arttıran eklentileridir.

Ayrıca Eclipse, stratejik üyeleri bakımından da ne kadar güçlü bir platform olduğunu belli etmektedir. Öyle ki bu üyeler arasında; SAP, Oracle, IBM ve CA Technologies şirketleri bulunmaktadır. Ayrıca Microsoft’un Visual Studio Code ile entegrasyonu da bulunmaktadır. Bu da doğal olarak Microsoft gibi dünya devi bir markanın da Eclipse IoT ile birlikteliğinin göstergesidir. Her ne kadar Java ile doğrudan bağıntısı olsa da, esnek yapısı itibari ile C, C++, Python, Perl ve PHP gibi programlama dillerinde de yazılım geliştirilmesine imkan sağlamaktadır.

eclipse iot nedir,

Eklentilerin Eclipse için yadsınamaz bir öneme sahip olduğunu belirtmiştim. Bununla birlikte var olan eklentilerinin yanı sıra yeni eklentiler eklemek de mümkün. Hatta Eclipse bunun için kullanıcılarına arayüz dahi sunmaktadır. Eklenti kurmak için sırasıyla takip edilmesi gereken adımlar;

Help-> Software-> Updates-> Find and Install

Şeklindedir. Tüm bunlarla beraber nesnelerin interneti üzerine projeler yapılmasını sağlamak amacıyla Eclipse IDE’si kullanılmaktadır. Yukarıdaki satırlarda da belirttiğim üzere Eclipse tarafında en çok tercih edilen programlama dili Java’dır. Keza IoT tarafında da bu dilin önemi büyüktür. Bununla birlikte Java ile Eclipse tarafında uygulamalar yazmak çok daha kolaydır. Keza yapısal şablonlara dayanmaktadır. Eclipse IoT projelerinden bazıları;

  • Ponte,
  • NeoScada,
  • SmartHome,
  • Wakaama,
  • Californium
  • Paho.

Şeklindedir. Bu denli IoT’a etkiyen uygulamalarda Eclipse’nin yer alması, teknolojinin gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur.

Peki, siz IoT projelerinizde Eclipse’yi tercih eder misiniz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı