Siber Güvenlik

Güvenlik Sorunsalı: Üniformalı Paylaşımlar

Günümüzde neredeyse herkesin sosyal medya profilleri bulunmaktadır. Kimi zaman eğlenceli zaman geçirmek için, kimi zaman yeni bilgiler keşfetmek için, kimi zaman da kendimizle ilgili paylaşımlar yapmak için kullanmaktayız. Bununla birlikte her zaman için tehlikeli durumlara ve geri dönüşü zor olan sonuçlarla karşılaşmamız da kuvvetle muhtemeldir. Üstelik bilinçli bir internet kullanıcısı da değilsek, risk olasılığı daha da yükselmektedir.

Maalesef ki gerek dünyada gerekse de ülkemizde bilinçli kullanıcı sayısı çok düşük seviyelerdedir. Hatta öyle ki, bilinçli internet kullanıcıları bile “herkes yapıyorsa, bir sorun yoktur!” düşüncesine kapılıp, hatalar yapabilmektedir. Buna en iyi örnekte birkaç gün önce başlatılan “üniformalı fotoğrafını paylaş!” akımı olmuştur. On binlerce askeri personel ve totalde yüz binlerce asker üniformalı fotoğrafını paylaşmıştır. Peki, neden? Bunun arka planını hiç düşündünüz mü? Üstelik yasalara göre de üniformalı fotoğrafın herhangi bir mecrada paylaşılması yasak olmasına rağmen, nasıl olur da bu hatayı yapmış olabilirler? Bunun olası sonuçları ne olabilir? Bilinçli ve dikkatli olarak kendinizi, sevdiklerinizi ve ülkenizin değer ve çıkarlarını gözetin!

Askeri Üniforma İle Neden Fotoğraf Paylaşılmaz?  

Eğlence veya herhangi bir amaç ile oluşturulan akımlar, trendler vardır. Gerçekten eğlence için oluşturulsa dahi kötü niyetli kişilerin her zaman var olduğunu unutmamak gerek! Bu kişiler bilgilerinizi, verilerinizi işlemek, satmak ve kullanmak için sinsice beklemektedir. Nasıl mı? Yakın geçmişte hatırlayanlarınız olacaktır ki, “20yearschallange” başlıklı bir furya oluşmuştu. Herkes 20 yaşındaki fotoğrafı ile birlikte şimdiki halini gönderi veya story olarak paylaşıyordu. Peki, neden böyle bir akıma ihtiyaç duyulsun? Sizce amacı eğlence miydi? Emin olun ki tek sebebi bu olamaz. Kimilerine göre bilinmeyen deneysel çalışmalar için yapılmıştı, kimilerine göre de yüz verilerimiz işleniyor ve kimliğimiz ifşa ediliyordu. Bu nedenler, akla ilk gelenlerdir. Peki, madalyonun görünmeyen yüzü? Tahmin bile edemeyeceğiniz emeller doğrultusunda kullanılmış da olabilir.

kişisel verilerin güvenliği,

Aynı durum “üniformalı fotoğrafını paylaş!” akımı için de geçerlidir. Bildiğiniz üzere geçmişten bu yana terör faaliyetleri yapılıyor/yapılmaya çalışıyor. Bunu başlıca engelleyen güçlerimiz, takdir edersiniz ki Türk Silahlı Kuvvetleri personelleri ve diğer emniyet güçleridir. Operasyonların yönetilmesi safhasında personellerimizin ismi, soy ismi, yüzü ve rütbesinin ne olduğunun herkes tarafından öğrenilmesi sizce neyi ifade eder? İnanabiliyor musunuz? Üstelik yalnızca iç tehditler değil, tüm dünya tarafından öğrenilmektedir. Şu an da ülke gündemimiz, büyük bir güvenlik skandalı ile çalkalanmaktadır. Siz, siz olun herhangi bir sosyal medya akımının, challengelerin veya herhangi bir furyanın parçası olmayın! Çok sevimli görünebilir, hatta herkes bunu yapıyor da olabilir. Siz yapmayın! Lütfen bilinçli olalım ve sebep-sonuç ilişkilerini birden fazla fikir ile kurmaya çalışalım.

Sosyal Medyada Nelere Dikkat Edilmelidir?

“Herkes kendinden sorumludur.” Bu, kısmen doğru bir önermedir. Ancak kimilerinin yaptığı hatalar, maalesef ki başkalarına da sorumluluk yüklemektedir. Bu anlamda “akıl” çok kıymetli bir nimettir. Verilerimizin güvenliği için bireysel olarak dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Sadece bizim toplumumuz için değil, internet kullanan tüm dünya vatandaşları için geçerlidir. Öyle ki, kişisel veriler sayesinde aklınıza gelebilecek neredeyse her alan ve sektörde çalışmalar yapılmaktadır. Politikadan pazarlamaya, ekonomiden şirket çalışmalarına değin… 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Donald Trump, Cambridge Analytica danışmanlık şirketi ile anlaşmıştır. Bu süreçte insanların verileri yapay zeka ve makine öğrenmesi aracılığıyla ve etik olmayan yöntemler ile analiz edilerek kampanya süreci yönetilmiştir. Sonuçta da başkanlık seçimlerinin kazananı Trump olmuştur. Verilerinizi alenen ifşa etmemek için yapmanız gerekenlerden 3 tanesini sizler için derledim. Eklemek istediklerinizi yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

Sosyal Medya Profillerinizi “Gizli Hesap” Modunda Kullanın

Profilinizin herkese açık olması, sizin hakkınızda birçok bilgiyi de karşı tarafa verecektir. Üstelik hiç tanımadığınız insanlar sizin yaşam tarzınızı, arkadaşlarınızı, neleri sevdiğinizi ve nerede olduğunuzu bilecektir. Kulağa nasıl geliyor? Çok çok işlek bir caddede evinizin olduğunu varsayalım. Evinizin kapısını açık bırakarak uyur musunuz? Can ve mal güvenliğiniz için bunu yapmazsınız. Aynı durum sosyal mecralarda da geçerlidir. Maddi ve manevi zarar görmek istemiyorsanız, profilinizi gizli tutun. Aksi durumlarda adınıza açılmış fake hesaplar, arkadaşlarınıza sizin adınızdan yazılan sözde yardım talepleri ve oltalama mesajları vb. gibi dolandırıcılık yöntemleri uygulanabilir.

Güvenmediğiniz Hiçbir Siteye Girmeyin, Linke Tıklamayın

Sıklıkla yaşanan mağduriyetlerdir. İnsanları cezbeden bir mesaj gönderilerek, bir link bırakılmaktadır. Linke tıkladığınızda farklı bir siteye yönlendirilir ve buradan hediyenizi almak için bazı işlemler yapmanız istenir. Ancak arka planda banka ve kişisel bilgileriniz siber suçluların eline geçiyor olabilir. Bu yöntem, Clickjacking olarak bilinmektedir. Tabii bununla birlikte daha birçok suç senaryosu da mevcuttur. Dolayısıyla güvenilir olmayan hiçbir siteye giriş yapmayın, linke tıklamayın ve dosya/programı indirmeyin. Özellikle crackli uygulamalardan uzak durun. Bunların içerisinde sıklıkla trojan virüsü bulunmaktadır. Böylece kötü niyetli kişiler cihazınızı sizden bağımsız olarak kullanabilirler!

sosyal medyada veri güvenliği,

Akım ve Trendlere Uyum Sağlamayın

Herkesin yaptığı, her zaman doğru olmayabilir. Çoğunluktan yana değil, mantıktan taraf olmak gereklidir. Özellikle son dönemlerde ehemmiyetini maksimuma taşıyan “veri” söz konusu ise, kesinlikle dikkatli olmanız gerekmektedir. Diğer durumlarda, tıpkı üniformalı paylaşımın sözde akımı için olduğu gibi büyük güvenlik tehditleri oluşabilmektedir. Tabii tüm bu yaşananlardan sonra ilgili mecrilerce gerekli işlemler başlatılmış olup, bunu yapanlar ve yaptıranlar hakkında cezai yaptırımlar olacaktır.

Peki, siz verilerinizi ne kadar koruyabiliyorsunuz? Daha öncesinde yaşadığınız veya tanık olduğunuz bu gibi olaylar var mı? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı