Siber Güvenlik

Trojan( truva atı) nedir?

Herkese tekrardan merhaba siber güvenliğin öneminden sonra siber hırsızların kullandığı bir diğer yöntemden bahsedeceğim.  Trojan virüsü, Truva atları efsanesinden üretilmiştir.

Trojanlar kendini faydalı bir program veya “crack” gibi göstererek sisteminizde bir arka kapı açarlar ve trojanlar kullancı tarafından çalıştırılmayı beklerler.

Siber hırsızlar ve korsanlar tarafından sosyal mühendislik yöntemleri kullanarak insanların zafiyetlerini kullanarak   Trojanları sistemlerine yükler ve çalıştırırlar. İnternetten indirilen dosyaların içinde de saklanır indirip programı kurunca virüs arka planda görevini gerçekleştirmeye başlar.

Faydalı bir program gibi gözükse de bilgilere, veri kayıplarına, veri silme, veri engelleme gibi sistemsel kayıplara neden olurlar.”

Bilgisayarınızda kayıtlı kredi kartı ve banka bilgilerinizi kullanabilir veya kişisel verilerinizi satabilir.  Sistemdeki her şeyin kaydedilmesi, dosyalarınızın kaybolmasına, güvenlik duvarlarının kaldırılmasına neden olurlar.

Trojanlar bilgisayarda çalışmak için bizim iznimize ihtiyaç duyarlar. Trojanlar genellikle bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Sistemlere genellikle yazılımsal olarak kalıcı hasar veremezler donanımsal zarar verirler.

Bilgisayar virüsleri diğer dosyalara bulaşır, bilgisayar belleğinizi tüketebilir ve kilitlenmelere sebep olurlar. Trojanlar ise kendilerini dağıtmaz kullanıcı tarafından çalıştırılmayı beklerler.

Virüsler gibi bilgisayarı yavaşlatmak veya kendini kopyalayıp yayılmak değildir, trojanlar sisteme eriştiklerinde en önemli hedefleri sistemi tamamen ele geçirebilmektir.”

TROJAN VİRÜS TÜRLERİ

Backdoor Trojan, Exploit-Trojan, Rootkit-Trojan, Trojan-Banker, Trojan DdoS, Trojan-Downloader Trojan-GameThief gibi farklı trojen türleri bulunmaktadır. Hepsinin ortak amacı sisteminize zarar vermek, kötü amaçlı programların indirilmesi, kullanıcı hesap bilgilerinizi satmak kredi kartı veya banka kartı gibi bilgilerin ele geçirilmesi gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

TROJAN NASIL BULAŞIR?

. Sosyal mühendislik amacıyla gönderilen e -postadaki bağlantılara tıklandığında.

. Bilinmeyen arama motorlarından bilinmeyen yazılımların indirilmesinde.

. Dark web ’den dosya indirdiğinizde

. Web sitelerinde bulunan pop-up reklamlarına tıkladığınızda trojanlar bulaşabilir.

 

TRUVA ATLARI NE ZARARLAR VEREBİLİR?

*Verilerinizi bozabilir

*Verileri engelleyebilir

*Verilerin silinmesi

*Güvenlik duvarlarının devre dışı bırakılması

*Bilgisayarınızı uzaktan erişime açabilir

*Elektronik posta gönderebilir

*İnternet erişimine zarar verebilir

TROJAN VİRÜSÜ NASIL TESPİT EDİLİR?

 

trojan,

 

Sistemin DLL hataları vermesi, bilgisayarınızın öncekinden daha yavaş çalışması, dosyaların silinmesi, bilgisayarınızda bulunan aynı dosyaların çoğalması, güvenlik duvarlarının kaldırılmasında veya sistemlerin çökmesinden trojan virüsünün varlığını fark edebilirsiniz.

TROJAN VİRÜSÜ NASIL KALDIRILIR?

Trojan virüsünün varlığından emin olduktan sonra

Bilgisayar> Denetim masası> Program kaldır

Adımlarını takip ederek şüpheli veya şüphe duyduğunuz program veya uygulamaları manuel olarak kaldırabilirsiniz fakat Virüsün geri dönüşüm kutusuna taşıyarak bilgisayarınızı tamamen kurtardığınızın anlamına gelmez.

Registry kayıt defteri düzenleyicisinden programları kontrol edebiliriz. Fabrika ayarlarına geri dönmek gibi adımlarla karşılaşmamak için bilinmeyen uygulamalar yüklenmemeli ve daima güncel  bir virüs programları ile taranmalıdır.

KENDİMİZİ KORUMA YÖNTEMLERİ
  • Güvenmediğiniz elektronik postaları ,e-postalarla ekli dosyaları indirmekten  kaçınılmalı.
  • İşletim sisteminizi ve güvenlik duvarınızın güncelliğinden emin olmalıyız.
  • Güvenilir ve güncel antivirüs yazılımı kurmalı ve düzenli olarak kullanılmalı.
  • Sürekli adres değiştiren internet sitelerine girilmemeli her zaman güncel olan internet siteleri tercih edilmelidir.

Trojanları sistemimizden uzak tutmak zor değildir verilen birkaç güvenlik kurallarını dikkate alarak verilerimizi, kişisel bilgilerimizi korumaya alabiliriz.

Her sistemin tehlikeli olduğunu unutmamalı her zaman verilerimizin yedeğini almalıyız.

Virüssüz günler dileğiyle.

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı