Yazılım

Süper Bilgisayar: IBM Watson Nedir?

Yapay zeka, günümüz teknolojisini hatta insan hayatını doğrudan etkilemektedir. Durum öyle ki, artık birçok sektör yapay zeka ile şekillenmektedir. Hatta kurumlar gelecek planlarını buradan aldığı veriler ışığında kurgulamaktadır. Aynı zamanda nesnelerin internetinin en büyük ve önemli referanslarından olan yapay zeka, hem makinelerden hem de insanlardan aldığı veriyi işleyebilmektedir.

Yalnızca bununla da kalmayıp, işlediği verileri doğru bir biçimde kullanabilmektedir de. Bunun en güzel örneği ise, IBM Watson. İsmini IBM’nin kurucusu Thomas J. Watson’dan almaktadır. IoT teknolojileri üzerine araştırma ve çalışmalarda bulunan IBM, doğal dilden gelen sorulara yanıt bulması amacıyla bir yapay zeka projesi geliştirmiştir. İşte bu program, Watson’dir. Hatta öylesine akıllıdır ki, 2011 yılında ABD’deki bir yarışma programı olan “Jeopardy!” de, program tarihinin en iyi 2 yarışmacısına karşı (bilgi anlamında)kozlarını paylaşmış ve büyük bir farkla kazanmıştır. Peki, IBM Watson nedir, neler yapabilir? Bu soruların yanıtını içeriğimizde keşfedebileceksiniz. Şimdiden söyleyeyim, gerçekten heyecan verici olacak!

ibm watson neler yapabilir,

IBM Watson Nedir?

Watson, yapay zeka(AI-Artificial Intelligence) ve gelişmiş analitik yazılımını entegre ederek ortaya çıkmış bir süper bilgisayardır. Bu bilgisayar o kadar hızlıdır ki(80 teraflop), 200 milyon sayfadan fazla veri barındıran belleğinde, istenilen sorunun cevabını 1 saniyeden daha kısa süre içerisinde bulup, cevaplayabilmektedir. Watson’un temel bileşenleri arasında;

 • Java tabanlı programlama çerçevesi Hadoop(büyük veri kümelerin işlenmesini destekler, ücretsizdir),
 • En hızlı Power7 işlemcisine sahip, SUSE Enterprise Linux Server 11,
 • 15 TB RAM,
 • 2.880 işlemci çekirdeği,
 • Öncesinde işlenmiş 500 GB bilgi,
 • DeepQA yazılımı(Bu yazılımın amacı, doğal dil işleme ve makine öğrenimi birleştirerek bilgi erişimini sağlamaktır),

Bulunmaktadır. Ayrıca Watson’un bilgi haznesi ‘sınırsız’(bilişsel bilgi işlem teknolojisinde) olarak dahi tanımlanabilmektedir. IBM Watson, yapısı itibari ile diğer IoT ve analitik yazılımlardan çok farklıdır. Bu farklılığın sebebi ise inanılmaz boyutlardaki veriyi depolayabilmesinden, taramasından, ilişkilendirmesi ve cevaplandırmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda IBM Watson, insana özgü değerler olan etik, sağduyulu davranış, akıl yürütülmesi gereken hedefler gibi durumlarda bilişsel öğrenmeyi de kullanarak büyük bir fark oluşturmaktadır. Tüm bunlarla birlikte Watson, dünya çapında birçok sektörde kullanılmaktadır. Bu sektörlerden bazıları;

 • Sağlık,
 • Hukuk,
 • Siber güvenlik,
 • Pazarlama,
 • Otonom araçlar…

Şeklinde listeleyebiliriz. Özellikle yukarıda bahsettiğim maddeler, gerçek anlamda dünyanın ve insanlığın geleceği açısından büyük önem arz etmektedir. Watson ise bu hususlarda büyük bir rol üstlenmektedir. Örneğin, kanserin erken tanı ve tedavisinde kesin bilgiler sunabiliyor. Ayrıca hukuk alanında da, hukuki terimleri kolaylıkla ve saniyeler içerisinde doğal dile, halkın anlayabileceği seviyeye kesin yargılarla indirgeyebiliyor. Keza davalar için de kesin yargılarla sonuç verme özelliğine de sahip. Siber güvenlikte ise sistemlerin güvenliğini sağlamada, zafiyetlerin engellemesinde rol almaktadır. Pazarlamada ise uygulanacağı sektördeki şirketin rakiplerini, durumlarını ve geçmişini analiz ederek, gelecek için plan ve programlar üretmektedir. Buna bağlı olarak IBM Watson’u kullanan şirket, rakiplerinin doğal olarak çok önüne geçmektedir. Kuşkusuz ki en gelişmiş IoT teknolojilerinden biridir.

IBM Watson hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Böylesine süper bilgisayarınızın olmasını ister miydiniz? Yorumlar kısmından düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı