Yazılım

Laravel Nedir, Neler Yapılabilir ve Nasıl Kullanılır?

Laravel Nedir?

Laravel, PHP kullanarak özel web uygulamaları oluşturmak için kullanılan en yaygın PHP frameworklerinden biridir. Laravel; özellikleri, performansı ve ölçeklenebilirliği sebebiyle profesyonel geliştiriciler tarafından tercih edilir ve kullanılır.

Laravel, web uygulamalarını öğrenmeyi ve hızlı bir şekilde prototiplemeyi kolaylaştıran MVC (Model View Controller) yapısını takip eder. Laravel, kimlik doğrulama, posta, yönlendirme, oturumlar gibi yerleşik özellikler sağlayarak web uygulaması geliştirmenin zorluklarını ortadan kaldırır.

Laravel’i  özelleştirmek o kadar kolaydır ki, web uygulamanızın isteklerini karşılayan kendi proje yapınızı oluşturabilirsiniz. Laravel’in kolay sözdizimi ile, kendi kendini açıklayan ve ifade edici bir kod yazabilirsiniz.

Laravel Ne İçin Kullanılır?

Laravel, PHP kullanarak özel web uygulamaları oluşturmak için kullanılır. Yönlendirme, HTML şablonu oluşturma ve kimlik doğrulama gibi kendinizin oluşturması can sıkıcı olan birçok şeyi işleyen bir web framework’üdür. Core PHP ve Advanced PHP’ye aşina iseniz, Laravel işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Eğer sıfırdan bir web sitesi geliştirmeyi planlıyorsanız Laravel size çok zaman kazandırır. Ek olarak, Laravel’de yerleşik bir web sitesi oldukça güvenlidir ve türlü web saldırılarını önler.

Laravel’in Avantajları

Laravel kullanarak bir web uygulaması tasarlarsanız size aşağıdaki avantajları sunar:

  • Laravel framework’ü sayesinde web uygulaması daha ölçeklenebilir hale gelir.
  • Laravel, web uygulaması geliştirirken diğer framework’teki bileşenleri yeniden kullandığı için, web uygulamasının tasarlanmasında önemli ölçüde zaman kazanılır.
  • Laravel’in geliştirme hizmetlerinin sağladığı bir diğer avantaj ise çok dilli uygulamaların oluşturulmasıdır.
  • Laravel kendisini aşamalı bir framework olarak tanımlar, yani her seviyeden kullanıcının faydalı bulacağı çeşitli işlevsellik içerir.
  • Laravel, geniş bir geliştirici topluluğu tarafından desteklenen muazzam bir ekosisteme sahiptir. Laravel en çok kullanılan PHP çerçevelerinden biri olduğu için, mevcut Laravel uygulamaları ve paketlerinin kitaplığı oldukça fazladır. Hem resmi Laravel paketleri hem de üçüncü taraf paketleri kolayca temin edilebilir.
  • Laravel çerçevesindeki dokümantasyon ayrıntılı olduğundan, geliştiricilerin web uygulamalarını geliştirme ve sürdürme ve her şeyin nasıl doğru şekilde uygulanacağına dair kararlar alma konusunda en iyi uygulamaları analiz etmek için çok fazla zaman harcaması gerekmez. Laravel’de çeşitli kurslar, kod parçaları, öğreticiler bulabilirsiniz.
  • Laravel, birden çok dosya sistemi için destek sağlar. Yerel bir dosya sistemi veya Amazon S3 gibi herhangi bir bulut tabanlı kullanabilirsiniz. Config / filesystems.php dosyasındaki seçenekleri değiştirerek kullanmak istediğiniz dosya sistemini seçebilirsiniz.

Laravel Nasıl Kullanılır?

Laravel’i yüklemeden önce bir sisteminizde Composer  kurulu olduğundan emin olun. Aşağıdaki adımları takip ederek Laravel’i sisteminize kurabilirsiniz:

Adım 1 – Aşağıda bırakılan URL’ye girin ve sisteminize kurmak için düzenleyiciyi indirin.

https://getcomposer.org/download/

Adım 2 – İlk olarak bir komut sistemi açın ve Laravel’i nereye kuracağınızı cmd komutunda belirtin.

laravel

Adım 3 – Daha sonra aşağıdaki komutu girin.

composer create-project laravel/laravel –-prefer-dist

Application key set succesfully yazısını görene kadar bekleyin.

laravel

Adım 4 – cd laravel diyerek Laravel’i indirdiğiniz klasör dizine gidin.

Adım 5 – php artisan serve  diyerek Laravel projemizi localhostta çalıştıracağız.

Adım 6 – Eğer aşağıda açılan ekranı görürseniz, Laravel sisteminize başarıyla kurulmuş demektir.

localhost

Özet

Hızlı ve basit web uygulaması geliştirme arayan geliştiriciler Laravel öğrenmeyi düşünmelidir. Laravel, birçok ortak görevi sıfırdan kodlama ihtiyacını ortadan kaldırarak geliştirme sürecini basitleştiren kapsamlı ve sağlam bir kaynak seti sağlar.

Laravel ayrıca güvenli bir sanal geliştirme ortamı ve komut satırı arayüzleri sağlar. Laravel’in öğrenmesi kolay olduğu ve güçlü bir destek topluluğu ve ekosisteme sahip olduğu için, ister yeni başlayanlar ister yılların tecrübesine sahip uzmanlar olsun, birçok geliştirici için oldukça uygun bir seçimdir.

Sitemizin yazılım kategorisi içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı