Yazılım

APK Nedir, Ne İşe Yarar?

Eğer bi android kullanıcısıysanız en az bir kez bile olsa APK kelimesi ile karşılaşmışsınızdır. Peki APK nedir? Android kullanıcılarının bu tür dosyalar hakkında bilgi sahibi olması neden önemlidir? Android cihaz sahipleri, konu görünümü özelleştirmek ve cihazlarından en iyi şekilde yararlanmak için birçok seçeneğe sahiptir. Canlı duvar kağıtları kullanabileceğiniz, menünüzün görünümünü özelleştirmek için birçok ayarda ince ayar yapabileceğiniz ve hatta telefonunuza ek ayarlar ekleyebileceğiniz üçüncü taraf başlatıcılar vardır. Android telefonlarda bu seçeneklerden bir çoğu bulunur ve bunların çoğu APK dosyaları aracılığıyla sağlanır. Cihazınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız ancak telefonunuz için resmi güncellemeleri beklemek istemiyorsanız, bu dosyaları nasıl kuracağınızı bilmeniz gerekir. Play Store’un sunamadığı birçok çeşitli uygulamaların avantajlarından yararlanmaya başlayın. Bu içerikte size APK nedir, APK dosyalarını nasıl indirip kuracağınız ve bu konuda bilmeniz gereken şeyler hakkında bilgi vereceğim.

apk

APK Dosyası Nedir?

APK terimi, Android Paket Kiti anlamına gelir. APK dosyaları ise .apk uzantısıyla gelen bir uygulamanın arşiv dosyası diyebiliriz. Android işletim sistemi tarafından mobil uygulamaların dağıtımı ve kurulumu için kullanılan bir paket dosya formatıdır.

Nasıl windows işletim sistemi yazılım yüklemek için .exe dosyasını kullanıyorsa, bu Android için de geçerlidir. Temel olarak, bu tür bir dosyayı indirdiğinizde, sadece bir uygulama alıyorsunuz. Bazı kişilerin APK hakkında bilgi sahibi olmamasının nedeni, çoğu kişinin uygulamasını Google Play Store’dan almasıdır, bu da bir uygulamayı indirdiğinizde APK kelimesini göstermez.

APK Dosyaları Ne İçin Kullanılır?

Hazır gelen ayarların kısıtlayıcı olduğunu düşünen ve cihazında daha çok özgürlük elde etmek isteyen Android kullanıcıları APK dosyalarını yüklebilir. Google Play’deki uygulamalar APK dosyaları olsa da, üçüncü taraf bir dosyayı yandan yüklemenin aksine, yüklemek oldukça basittir ve işlem tamamen otomatiktir.

Hala beta aşamasında olan veya bulunduğunuz yerde ya da cihazınız için hala kullanılamayan uygulamaları veya oyunları almak istiyorsanız, dosyayı yasal bir web sitesinden indirebilirsiniz. Bu nedenden başka, APK dosyalarının diğer ana kullanımları şunlardır:

  • APK dosyalarını kullanmak, resmi sürümlerden önce sızdırılan uygulamaları indirmenize ve uygulamaları kullanmanıza imkan verir. Sıradan kullanıcıların yapacağı şey bu değil, ancak Android meraklıları ve hardcore oyuncular bunu her zaman yapıyor.
  • APK dosyaları, operatörleri geçersiz kılmanıza ve en yeni Google güncellemelerini indirmenize olanak tanır. Kablosuz güncellemeleri almak için uzun süre beklemenize gerek yok.
  • Google tarafından uygulanan bazı kısıtlamalar sebebiyle bazen Android cihazınıza istediğiniz uygulamı yükleyemeyebilirsiniz. Bu zamanlarda, üçüncü taraf dosyaları yüklemek, sorununuza bir çözüm olacaktır.
  • Bazı geliştiriciler, uygulamalarını Google Play Store’da sunmayabilir. Böyle bir durumda, APK dosyası kullanmanız gerekecektir.

APK Dosyaları Yasal mı?

Bu dosyalar üçüncü şahıslardan indirilebildiğinden, birçoğu yasal olup olmadıklarını merak ediyor.

Bu dosyalar yasaldır ve indirilmeleri güvenlidir. APK yapısını geliştiren Google’dır, fakat üçüncü taraf geliştiriciler APK dosyalarını kullanarak kendi uygulamalarını da oluşturabilir.

Android’de APK Dosyaları Nasıl Açılır

Android cihazınıza bir APK dosyası yüklemek oldukça basittir. Ancak APK dosyalarınız Google Play Store dışında indirildiyse, Android sistemi varsayılan olarak dış kaynaklardan yüklemeleri engellediği için otomatik olarak yüklenmez.

Bu güvenlik kısıtlamasını atlamak ve bilinmeyen kaynaklardan APK yüklemek için bu menülerden herhangi birine gidebilirsiniz. Ayarlar, Android sürümünüze ve cihazınızın üreticisine göre değişir:

  • Ayarlar > Güvenlik
  • Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler
  • Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > Gelişmiş > Özel uygulama erişimi > Bilinmeyen uygulamaları yükle

Resmi olmayan APK dosyalarını yüklemeye çalıştığınızda izin vermeniz gerekecek. Veya Bilinmeyen Uygulamaları Yükle veya Bilinmeyen kaynaklar seçeneklerini etkinleştirerek APK dosyalarını manuel olarak her yüklemeniz gerektiğinde izin vermenize gerek kalmaz.

Eğer erişim izni verdikten sonra hala APK dosyası açılmıyorsa, APK dosyasının içeriğine göz atmalısınız. Bunun için Astro Dosya Yöneticisi veya ES Dosya Gezgini Dosya Yöneticisi gibi bir dosya yöneticisi kullanabilirsiniz.

Özet

APK’nın, Android uygulamalarını yüklemek için kullandığı temel biçim olduğuna öğrendik. APK’lar telefonunuzdaki tüm indirmelere güç sağlar, bu nedenle farkında olmasanız bile onlarla her zaman ilgilenirsiniz.

Play Store dışındaki kaynaklardan APK’ları yandan yüklemek yararlıdır ve Android kullanmanın en iyi yanlarından biridir. Ancak telefonunuzu güvenlik risklerine açmamak için bunu yalnızca dosyaların kaynağına güvendiğinizde yapmalısınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı