Siber Güvenlik

Open VPN

VPN NEDİR?

VPN NEDİR? 

Virtual Private Network kelimelerinin kısaltması olan VPN Türkçeye “Sanal Özel Ağ olarak çevrilir. Genel olarak amacı kurumlar arasındaki iletişimi şifreleyerek güvenli hale getirmektir. İki taraf arasında kriptografik bir tünel kurar. İki taraftaki kullanıcılar arasındaki bilgi iletişimi bu köprü arasında gerçekleşir. Bu sayede üçüncü kişilerin ulaşabildiği bilgiler şifrelenmiş olur. Yani eğer üçüncü bir taraf bilgilere ulaşsa dahi, ulaştığı bilgiler şifrelenmiş bilgiler olacağı için, bu bilgileri okuyamaz. Bilgilerin güvenliği kriptolama seviyesinin ne kadar iyi olduğu ile ilgilidir. VPN tüneline gönderilen ve alınan tüm veriler VPN tüneli tarafından şifrelenir. Bu durum verilerin üçüncü kişilerden korunmasını sağlar.  Güvenliği daha da arttırmak için DNS istekleri dahil tüm bilgileri bu kriptografik tünele aktarmak gerekir.  

VPN kullanmak bağlantınızı gizle hale getirir. Yani VPN kullanarak bir ağa bağlandığınızda, bağlantınız   gizlendiği için, internette sörf yaparken nerelerde gezindiğiniz bilgisi şifrelenir. Böylece ülkenizdeki yasaklı veya kısıtlanmış siteleri ya da IP adreslerini ziyaret ettiğinizde bu gizlenmiş olur. Bu yönüyle VPN tüneli bu tarz içeriklere erişmek için de kullanılmaktadır. 

İnternetin ilk yıllarında VPN lokasyonu farklı olan kurumların birbirleri ile aralarındaki iletişimi güvenli hale getirmek için kullanılmaktaydı. Yani VPN tünellerinin ilk amacı kurumlar arası iletişimi güvenli hale getirmekti. Ancak internet üzerindeki gizlilik sorunları sebebiyle son kullanıcıların da tercih ettiği bir yöntem haline geldi.  

protect-data

VPN servis sağlayıcılarının bazıları bunu belirli bir ücret karşılığında yapmaktadır. Ancak biz bu yazıda ücretsiz bir VPN servis sağlayıcısı olan OpenVPN’i inceleyeceğiz.  

OPENVPN NEDİR? 

OpenVPN ücretsiz ve açık kaynak kodlu olan bir VPN yazılımıdır. Diğer VPN yazılımlarına göre bağlantı hızı daha yüksektir. GNU GPL lisansına sahiptir ve bu lisansla birlikte ücretsiz olarak dağıtılır. Güvenlik ve anonimliği sağlamak için SSLv3 / TLSv1 protokollerini ve OpenSSL şifreleme kitaplığını kullanır. En güvenli VPN yazılımlarından biri olarak bilinir. Kullanım amaçları; 

  • Sunucular arasında güvenlik tüneli oluşturmak, 
  • Uzak ağları birbirlerine bağlamak, 
  • Noktadan noktaya bağlantı (point to point), 
  • İstemci-sunucu bağlantısı (client to server), 
  • Kullanıcı sistemlerinde güvenli veri alışverişini sağlamak, 
  • Güvenli bir şekilde ağ bağlantısı gerçekleştirmek,  

Olarak sıralanabilir.  

OpenVPN’in birer Linux dağılımı olan Ubuntu veya Centos işletim sistemlerinde daha optimize çalıştığı söylenebilir. Şimdi de OpenVPN’ in Linux Centos işletim sistemine kurulumuna bakalım. 

private-data

OPENVPN KURULUMU 

 İlk olarak sistemi güncelleyerek başlıyoruz. Bunun için aşağıdaki komut satırını girmemiz gerekiyor. 

yum -y update  => Bu komut satırını çalıştırdığımızda sistem güncellenmiş olacaktır. 

Daha sonra Wget’i kurmamız gerekiyor. Bunu için de aşağıdaki komut satırını uygulamalıyız. 

yum -y install wget  => Bu satır çalıştığında bize aşağıdaki çıktıyı vermesi gerekir. 

cat: /dev/net/tun: File descriptor in bad state  =>Bu satır bize wget yüklemesinin tamamlandığını gösterir. Bu satırı gördükten sonra OpenVPN paketini yüklememiz gerekiyor. 

wget (indireceğimiz dosyanın linki) =>Bu komut satırı bizim için OpenVPN paketini yükler. Kullanacağımız dosya linkini OpenVPN’in sayfasından bulabiliriz. Linki alırken kullandığımız işletim sistemine ait olan sürümün linkini almalıyız.bu aşamada yanlızca dosya yüklemesi yaptığımızı unutmayalım. Şimdi indiğimiz dosyayı bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor. 

rpm -i (indirmiş olduğumuz dosyanın path i) => Bu komut satırı indirdiğimiz dosyanın kurulumunu gerçekleştirir. 

OpenVPN’in Linux-Centos işletim sistemi için kurulumunu tamamladık. Kurulum tamamlandıktan sonra şifre belirlememiz gerekiyor. Şifremizi dikkatli seçmemiz gerekli.  

passwd openvpn => Bu satırda şifre belirleme işlemini gerçekleştiriyoruz. Bizden şifremizi iki defa girmemiz istenecektir. Bu sebeple şifre girerken dikkatli olmalıyız. 

Linux-Centos işletim sistemi için OpenVPN kurulumu bu kadar. Bundan sonraki aşamada panele giriş yaparak, arayüz sayesinde, bütün ayarlamaları kolaylıkla yapabiliriz. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı