Siber Güvenlik

ANONİM KULLANILABİLECEK ARAMA MOTORLARI

POPÜLER ARAMA MOTORLARI VE ÖZELLİKLERİ

arama motorları,

ANONİM KULLANABİLECEĞİMİZ ARAMA MOTORLARI:

Bilgisayarlarımızda, telefonlarımızda, tabletlerimizde…vs. en çok kullandığımız program arama motorudur. Bir şeyler araştırmak, bilgi edinmek, alışveriş yapmak vb. için arama motorlarını kullanıyoruz. Bu yüzden hangi arama motorunu kullandığımız önemli. Bazı arama motorları ihtiyacımız olan özellikleri sağlayıp diğerlerinden öne geçiyor.

Normalde daha uzun sürede yapacağımız bir işi zamandan tasarruf edip hemen halledebilen ya da arama yaparken anonim kalmak istediğimizde bize bunu sağlayabilen bir arama motorunu tabi ki diğer arama motorlarına tercih ediliyor. Peki aklınızda; Hangi arama motorunu kullanmalıyım? Benim için en uygun arama motoru hangisi? Gibi sorular oluşmaya başladıysa doğru yerdesiniz…O zaman aşağıdaki popüler arama motorlarına ve özelliklerine bakıp size uygun olanı seçip kullanmaya ne dersiniz… Haydi başlayalım…?

arama motorları,

POPÜLER BAZI ARAMA MOTORLARI VE ÖZELLİKLERİ:

  • GOOGLE:

Sergey Brin ve Larry Page kurmuş olduğu arama motoru Google ‘ın ilk ismi ‘Back Rub ‘olarak kararlaştırılmıştı fakat şirket daha sonradan matematiksel bir terim olan ‘googol’ ‘dan ilham alarak arama motorunun isminin ‘GOOGLE’ olmasına karar verdi. (Googol ‘on üzeri yüz’ anlamına geliyor… Galiba bu ismi koyma nedenleri anlamı… ?)

Google ürünleri arasında en çok kullanılan Google arama motorudur. Google dünyanın en çok kullanılan arama motorudur desek yanlış dememiş oluruz. Çünkü arama motoru pazarının %85,5 ‘lik kısmını Google oluşturuyor. Bu da dünya çapında Google ‘ın diğer arama motorları arasında en popüler yapıyor. (Şu an için tahtın sahibi ?) Tabiki Google da bu popülerliğin hakkını vermeye çalışıyor. En doğru sonuçları sunmak için arama motoru algoritmalarını sürekli geliştiriyor. Reklamlar ve gizlilik yönünden bazı sıkıntılarından dolayı Google aklınızda soru işaretlerine neden oluyor ve diğer arama motorları Google yerine tercih edilebilirsiniz…

  • BİNG:

Dünyanın en popüler ikinci arama motoru olan BİNG Microsoft’un GOOGLE karşı rakip olarak çıkardığı arama motorudur. Özellikleri hemen hemen GOOGLE aynı olup GOOGLE’ dan daha iyi ve kullanışlı bir arayüze sahiptir ancak GOOGLE BİNG’ e göre kullanımı daha kolay olduğu için daha çok tercih edilmektedir. GOOGLE’ dan sıkıldıysanız yerine BİNG arama motorunu çok rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

  • DUCKDUCKGO:

Gabriel Weinberg tarafından kurulmuştur. İsminin bir anlamı yok, Gabriel sadece bu ismi sevdiği için koyduğunu söylüyor. Kişisel gizliliğe önem veren ve açık kaynak kodlu olan arama motoru olan DUCKDUCKGO kullanıcılarının IP adreslerini ve kişisel bilgilerini kaydetmiyor ve kişiye özgü reklam koymuyor. Aramaların izlenmemesi ve kaydedilmemesi, klavye kısayolları ile daha hızlı kullanım, reklamların kişiye özgü olmayıp aratılan anahtar kelimeyle alakalı olması vb. birçok neden ötürü Google yerine kullanılan bir arama motorudur. DUCKDUCKGO ‘nun kendine ait arama dizini olmadığı için (GOOGLE, BİNG… vs.) arama sonuçlarını farklı kaynaklar kullanarak sunar. Yinede reklamlardan ve gizlilik sorunlarından bıktıysanız DUCKDUCKGO tamda sizin için olan bir arama motoru. ?

  • BAİDU:

Bir Çin arama motoru olan BAİDU Robin Li ve Eric XU tarafından kurulmuştur. BAİDU ‘yüz kere’ , ‘sayısız’ anlamlarına gelmektedir. Çin Hükümetinin GOOGLE yasaklamasının ardından kurulmuştur. BAİDU’ ya Çin’ nin GOOGLE diyebiliriz. Dünya çapında erişebilinmesine rağmen Çince dilindedir. Arama motoru olmasına rağmen birçok arama ve topluluk hizmeti sunuyor. (Harita, bulut depolama hizmeti… vs.)

  • YAHOO!:

Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulmuştur. Dünyada üçüncü sırada olan YAHOO! Amerikan web hizmet sağlayıdır ama günümüzde daha çok e-posta sağlayıcı ve arama motoru olarak kullanılıyor. Özellik olarak BİNG arama motorundan çok da farklı olduğunu söyleyemeyiz. YAHOO! bağımsız bir arama motoru olmayıp tarayıcılar için varsayılan arama motorudur. (Mozilla Firefox gibi). Gizlilik konusunda GOOGLE arama motorundan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

  • YANDEX:

Arkadiy Voloj İlya Segsloviç tarafından kurulmuştur. Rusya’da çok kullanılan bir arama motoru olan YANDEX ülkemizde de arama motoru pazarının %65 hâkim. Dünyanın en popüler beşinci arama motorudur. GOOGLE’ ın büyük rakiplerinden biri olan YANDEX’ in, GOOGLE en iyi alternetif arama motorlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. YANDEX’ te mobil uygulamalar, tarayıcı, bulut depolama, çevirmen… vs. gibi birçok özelliği ile GOOGLE benzer bir hizmet sunmaktadır. Kullanımının da kolay olmasının tercih edilmesinde büyük payı var tabiki.

  • DISCONNECT Search:

GOOGLE ve BİNG’ in alt yapısını kullanan alternatif arama motorlarından olan DISCONNET arama sonuçlarını kendi sayfasında göstermeyip aramayı sunucularında yönlendirerek anonim bir kullanım sağlar. DISCONNET gelirini bir VPN servisinden sağladığı için arama yaparken aramalarınız ve IP adresiniz takip edilmez ayrıca sonuçlarınız reklam içermez. Gizliliği önemseyenler DISCONNET de tercih edilebilecek alternatiflerden biri olabilir. ?

  • WOLFRAMALPHA:

Stephen Wolfram tarafından kurulan bilgi arama motoru olan WOLFRAMAALPHA daha çok bilimsel araştırma için kullanılan profesyonel bir arama motorudur. Bu yönüyle internet tabanlı bir arama motorundan daha çok güvenilir bir veri tabanı sunmaya çalışan bir sistem. Tabiki müzik, film, para… vs. gibi konular içinde hizmet sağlamaktadır.

Yukarıda sizlere kullanabileceğiniz birkaç tane alternatif popüler arama motorundan bahsettim. Tabiki daha birçok arama motoru var ve yenileri de çıkmaya devam ediyor. Sizinde kullanıp özelliklerinden memnun kaldığınız veya önerebileceğiniz arama motorları varsa yorumlara ekleyebilirsiz…?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı