Yazılım

API Nedir, Ne İşe Yarar?

Oldukça yaygın bir terim olan API’nin ne anlama geldiğine dair oldukça belirsiz veya yanlış bir fikri olan gerek teknolojide gerek başka yerlerde çalışan, birçok insanla karşılaşıyorum. Teknik olarak API, Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelmektedir. Aslında facebook gibi bir uygulamayı her kullandığınızda, bir anlık mesaj gönderdiğinizde ya da telefonunuzdaki hava durumunu her kontrol ettiğinizde bir API kullanıyorsunuz. Modern dijital deneyimlerin nasıl bu kadar bağlantılı ve kullanışlı hale geldiğini merak ettiyseniz, cevap API’lerdir.

API

Web üzerinden ya da cep telefonundan bir uygulamayı kullandığımızda, uygulama ilk olarak internete bağlanır ve sunucuya veriler gönderir. Sunucu daha sonra bu verileri alır, yorumlar, gerekli eylemleri gerçekleştirir ve telefonunuza geri gönderir. Uygulama bu verileri yorumlar ve size istediğiniz bilgileri okunabilir bir şekilde tekrardan sunar. Tüm bunlar API aracılığıyla gerçekleşir.

API’lere gerçek dünyadan örnek verecek olursak:

  • Otel rezervasyonu mu yapmanız gerekiyor? Size uygun olan seyahat uygulamasını çalıştırın. Ardından arama kriterlerinize tam olarak uyan yüzlerce uygun odayı bulun.
  • Bir uçak biletine mi ihtiyacınız var? Uçuşunuzu rezerve etmek için, istediğiniz tarihlerde herhangi bir koltuk olup olmadığını görmek için bir uygulamaya girin ve size uygun tarihlerde bir bilet seçin.

Ancak bilgilerinizi girmekle biletinizi almak arasında neler oluyor? API’ler, işte burada devreye giriyor. Diğer uygulamalarla perde arkasında işbirliği yapıyorlar.

Bu konunun daha da anlaşılır olması için hadi bir metafor yapalım.

Bir restoranda müşteri olduğunuzu hayal edin. Garson (API), siz (kullanıcı) ve mutfak (web sunucusu) müşteriler arasında bir aracı görevi görür. Garsona vermek istediğiniz siparişinizi iletirsiniz(API çağrısı) ve garson bunu mutfaktan ister. Son olarak, garson size sipariş ettiğiniz şeyi verir.

Müşteri (Kullanıcı)     —>   Garson(API)     —>   Mutfak (Web Sunucusu)

Garson, sizinle mutfak arasındaki aracıdır. Bu metaforda, garson fiilen API’nin bir soyutlamasıdır. Bir müşteri olarak istediğiniz şeyi elde etmek için mutfağın veya restoranın nasıl çalıştığını bilmenize gerek yoktur. Sadece nasıl sipariş edeceğini bilmeniz yeterlidir. İşte API sayesinde de yazılım ya da uygulama geliştirmek oldukça kolaylaşıyor.

Uygulama Geliştiricileri için API

API

API’ler, proje geliştiricilerinin uygulama yazma şeklini tartışmasız bir şekilde değiştirmiştir. Proje geliştiricileri kod yazmaya başladığında genellikle sıfırdan başlamazlar. API’ler tekrarlayan ancak karmaşık süreçleri olan kodları yüksek oranda yeniden kullanılabilir hale getirmeyi sağlar. API’ler sayesinde geliştiriciler sıfırdan kod yazma derdinden kurtulur ve bunun yerine istedikleri veri ve hizmetlerin çoğunu uygulamalarına dış kaynaklardan çekebilirler. Bir özelliğin nasıl uygulanacağına dair ayrıntılar konusunda endişelenmeleri gerekmediğinden, yenilikçi, zengin özelliklere sahip uygulamalar geliştirmeye daha fazla odaklanabilirler. Bunu çok daha hızlı yapabilir ve uygulamaları daha hızlı pazarlayabilirler.

Uygulamalar temelde bağımsız bileşenlerden oluşan bir koleksiyon olduğundan, uygulamaları tüketicilerin sürekli değişen ihtiyaç ve isteklerine hızlı bir şekilde uyarlayabilirler. Yalnızca uygulama geliştiricilerinin önceden kodlamanın uygulanması için aylar veya yıllar almış olabilecek temel işlevleri hızlı bir şekilde oluşturmalarına olanak sağlamakla kalmaz, aynı zamanda son kullanıcıların türünün en iyisi uygulamalarını birbirine bağlamasını ve verileri serbestçe akışını sağlar.

Sonuç

Birçok kişi bu terimi daha önce duymuş fakat bu teknolojinin ne anlama geldiği konusunda tam olarak fikir sahibi değildi. Bu yazımda size API’lerin ne olduklarını ve ne işe yaradıklarını anlatmaya çalıştım. API’lerin rolüne, yalnızca yazılım geliştirme açısından değil aynı zamanda işletmelerin işletmeye değer katan gelişmiş teknolojilerden yararlanmasını da sağlar. Bunlara nesnelerin interneti (IOT), yapay zeka, robotik, iş akışı otomasyonu, mobilite ve sosyal medya dahildir. İster daha verimli iş operasyonlarını yürütmek için iş zekasını toplamak ister müşterilere temel bilgileri iletmek olsun, API’ler tüm işletmelerin daha sorunsuz çalışmasını sağlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı