Yazılım

Duygu Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Duygu Analizi Önemi

Günümüzde sosyal medya ile etkileşim içinde olmayan kalmadı sanırsam. Herkes bir şeyler hakkında görüşlerini ya da bilgilerini sosyal medya aracılığıyla insanlara aktarmaktadır. Bu da sanal dünyada büyük boyutlarda veri oluşmasını sağlamaktadır. Nasıl mı? Aslında çok basit , örneğin bir twet atmanız ya da instgram veya snapchat gibi sosyal medya ortamlarına bir gönderi atmanız. Bunlar gibi yapılan bir çok etkileşim bu büyük verinin (big data) artmasını sağlamaktadır. Peki bu verilerden yola çıkarak bir duygu analiz yapılabilir mi? Cevabı tabi ki de evet, hadi gelin şimdi de duygu analizi nedir? Nasıl yapılır? Ne işe yarar detaylı olarak bakalım.

Duygu Analizi Nedir?

Diğer bir ismi de Fikir Madenciliği (Opinion Mining) olan duygu analizi, belirli konu hakkında bir cümlenin ya da textin duygu içerip içermediğini anlamak için yapılan çalışmalar bütünüdür. Duygu analizi, Doğal Dil İşleme alanında çok sık kullanılan bir yöntemdir. Literatürde bununla ilgili çok fazla çalışmalar bulunmaktadır. Sosyal medya kullanımın artmasıyla birlikte resim ve metin üzerinde yapılan duygu analizleri önem kazanmıştır. Duygu içeren metinler herhangi bir konu, kişi, şirket ya da finans hakkında olabilmektedir. Böylece toplumun bir durum ya da olay hakkındaki tepkileri, fikirleri, ya da yorumları keşfedilebilmekte ve analiz edilebilmektedir.

Duygu içeren kelimeler yönelimlere uygun olarak sınıflandırıldıktan sonra puanlandırılmaktadır. Bu puanlar sonucu belirli kategorilere ayrılmaktadır ve sonuçlar görselleştirilmektedir. Bunlar mutlu, mutsuz vb. olabileceği gibi olumlu, olumsuz ve nötr şeklinde de olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse sizin analiz yaptığınız cümle içinde “güzel”, “çok iyi”, harika” gibi kelimeler geçiyorsa olumlu, “kötü”, “berbat”, iğrenç” gibi kelimeler geçiyorsa olumsuzluk kategorisine girmektedir. Böylece gerekli duygu kütüphaneleri oluşmaktadır. Duygu Analizi için Python dili kullanıl. Görselleştirmek için C# ve Asp.Net teknolojileri kullanılmaktadır.

yazılım,

Duygu Analizi Nasıl Yapılır?

Burada bir metnin üzerinde duygu analizinin nasıl yapılacağını anlatacağım. Bu maddeler kullanılacak olan tekniklere göre değişmektedir.

  1. Verilerin Tespiti: Analiz yapılacak olan konu hakkındaki gerekli sayfalar, twetler ya da yorumlar tespit edilmektedir.
  2. Verilerin Toplanması: Gerekli olan veriler toplanır. Veri çekme işlemi için Python programlama dili kullanılmaktadır. Verileri çektiğiniz kaynağa göre kullanılanacak teknolojiler değişebilmektedir. Örneğin twetter verileri çekmek için twetter API de Tweepy kütüphanesi kullanılırken instagramdan veri çekmek için Selenium kütüphanesi kullanılmaktadır.
  3. Veri Ön İşleme: Bu adımda çekilen verileri düzenleme işlemi yapılmaktadır. Kısaca açıklamak gerekirse veri de bulunan gereksiz ve kötü sözcükler, fazla boşluklar, noktalama işaretleri, emojiler ve hashtag sembolleri(#) çıkarılmaktadır. Büyük ve küçük harf düzenlemeleri yapılarak veriler cümle formatına çevrilmektedir.
  4. Veri Seti: Duygu Analizi makine öğrenimi eğitim modeli oluşturulmaktadır. Veriler olumlu, olumsuz ve nötr olmak üzere üç grupta incelenilmektedir.
  5. Veri Analizi: Oluşturulan modelinizi kullanarak verileri analiz edilmektedir. Elde edilen veriler oluşturulan sınıflara(olumlu, olumsuz ve nötr) göre gruplandırılmaktadır..
  6. Sonuç: Analiz sonucu çıkan sonuçlar C# ve .Net teknolojileri kullanılarak görselleştirilmektedir.

yazılım,

Duygu Analizi Ne İşe Yarar?

Duygu analizi firmalar ya da şirketler için çok önemlidir. Çünkü firmalar sattıkları ürünün iyi ya da kötü olduğu bilgisini duygu analiziyle öğrenebilir ve iyileştirme yoluna gidebilir.

Basit bir ifadeyle, Duygu Analizi genel olarak şu konularda yardımcı olur:

  • Olumlu ve olumsuz sözlerin belirlenmesi,
  • Toplum krizlerini gerçekleşmeden önce tespit etmek,
  • Mutlu müşteri tespiti.

İçeriğin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Özet olarak duygu analizi, bir cümlenin ya da metnin hangi duyguları barındırdığının tespit edilme sürecidir. Gelişen internet çağıyla birlikte önemi artmıştır ve her konu hakkında yapılabildiği için artmaya da devam etmektedir. Benim anlatacaklarım buraya kadar, sorularınızı veya görüşlerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Yazılım dolu günler dilerim✨.

Diğer içeriklerim için Bükiye BARAK sayfasını takip edebilirsiniz✍?.

Etiketler

Bükiye Barak

Yazılım Dolu Günlere...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı