Siber Güvenlik

TOR BROWSER NEDİR?

TOR BROWSER’IN FARKI NEDİR? 

Tor browser’ı anlatmaya başlamadan önce browser’ ın ne olduğuna bir bakalım. 

BROWSER NEDİR? 

Browser internette bulunana dokümanlara erişmemizi sağlayan programdır. Yani internette arama yaparken kullandığımız platformlara browser denir. Browser’ların bir diğer adı tarayıcıdır. 

Tarayıcılar sayesinde internet siteleri, makaleler, blok yazıları gibi metin içeren içeriklere, resim video gibi görsel içeriklere ya da ses dosyalarına erişim sağlarız.  

Özetle browserlar internet üzerinde herhangi bir içeriğe erişim sağlamımızı sağlayan platformlardır. 

searching

TOR BROWSER NEDİR? 

The Onion Router yani tor 2. Dünya savaşı sonrasında Amerikan Donanması tarafından gizli haberleşmeyi sağlamak için oluşturulmuştur. Günümüzde ise internette gizli ve güvenli bir şekilde dolanmamızı sağlayan kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Yani tor browser’ın amacı internetteki ayak izinizi silmektir. Tor ağı kullanarak internete anonim olarak dolaşabiliriz. Bu browser Onion Router çalışma mantığına sahiptir. 

Tor çok aşamalı güvenlik sunar. Kullanıcı gizliliği sağladığı için dark web gibi sıradan browser’ların filtrelediği webin daha derin yerlerine ulaşmak için kullanılır. Tor kullanarak hem .com hem de .onion ile biten sitelere ulaşmak mümkün. Tor kullanıcıları bu browser’ı genellikle ülkelerinde yasaklı olan içeriklere erişmek için kullanırlar. Ayrıca internet üzerinden yürütülen illegal işler için de kullanılmaktadır.  

TOR BROWSER’IN FARKI NEDİR? 

Tor browser’ı diğer tarayıcılardan ayıran özellik bir değil beş farklı sunucu kullanması. Sıradan tarayıcılarda bir web sitesine ulaşmak istediğinizde DNS sunucusu ip adresinizi kullanarak erişmek istediğiniz web sitesinin sunucusuna istekte bulunur. Eğer sunucu onay verirse siteye erişim sağlanır. Tor browser’ın diğer browser’lardan ayrıldığı nokta tam olarak burası. Eğer kullandığınız tarayıcı tor ise siteye ulaşma isteğinizi iletmek için tek bir sunucu kullanılmaz. Tor browser’ın dünyanın farklı yerlerine konumlandırılmış beş binden fazla sunucusu vardır. Bir siteye bağlanmak istediğinizde bu sunuculardan beş tanesini kullanır. Bağlanma isteği web sitesine ait sunucuya ulaşmadan önce bu beş farklı sunucu arasında dolaştırır. Böylece isteği gönderen kişinin kimliğini gizlemiş olur.  

Beş farklı sunucu kullanması Tor browser’ın diğer tarayıcılara göre daha yavaş olmasına sebep olmaktadır. 

unknowing

TOR BROWSER İNİDRME VE KURULUMU 

Tor browser’ı kendi sitesinden ya da güvendiğiniz başka bir siteden indirebilirsiniz. İndirme işlemi tamamlandığında indirilen dosyayı açın. Karşınıza çıkan ekranda “gözat” butonuna basarak istediğiniz bir dizin seçebilir ve kurulumu o dizinde gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda “bağlan” ve “yapılandır” şeklinde iki farklı buton olacak. Eğer “bağlan” butonuna tıklarsanız bağlantı hatası alırsınız çünkü tor ülkemizde desteklenmiyor. Bu yüzden Tor sunucularından Bridge IP yani köprü istemeliyiz. Bunun için “yapılandır” butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan ekrandaki “Bulunduğum ülkede  Tor ağı engelleniyor” seçeneğini seçin. Karşınıza üç farklı seçenek çıkacak. Bunlar arasından “torproject.org üzerinden köprü istensin” seçeneğini işaretleyin ve “köprü isteğinde bulun” butonuna tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan pencerede sizden güvenlik kodu girmeniz istenecektir. Güvenlik kodunu girin ve gönderin. Sonrasında köprü ipleri gelecek. Bu noktadan sonra “bağlan” butonuna tıklayın. Artık Tor ağına bağlısınız. 

Tor browser kullanırken dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. İnternet ortamı, özellikle bazı sınırlamalar kaldırıldığında, güvenli bir yer değildir. Bu sebeple kişisel verilerinizi paylaşmayın ya da kimliğinizin gizlendiğine güvenerek illegal işlere bulaşmayın.  

Ayrıca Tor verilerinizi gizler fakat saklayıp saklamadığı bilinmiyor. Bu sebeple gizlilik açısından eşsiz olsa da tam anlamıyla güvenilir değil. Açık kaynak kodlu olması bir nebze olsun içimizi rahatlatsa da tam olarak güvence sağlamıyor. Açık kaynak kodlu olması bu alanda kendini geliştirmek isteyenler için de avantaj sağlıyor. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı