Yazılım

İçerik Yönetim Sistemi(CMS) Nedir?

Programlama bilginiz olmadan ve bir satır kod bile yazmadan kendi web sitenizi oluşturmak ister misiniz? ? Nasıl ya bir satır bile kod yazmadan web sitesi oluşturabilir miyiz? dediğinizi duyar gibiyim.  O zaman  İçerik Yönetim Sistemi(CMS) Nedir? Sorusunun cevabını öğrenmek için okumaya devam edin.

İçerik Yönetim Sistemi(CMS) Nedir?

 

CMS, açılımı Content Management System olan ve Türkçede İçerik Yönetim Sistemi olarak adlandırılan web sitesi oluşturmanıza yardımcı olan sistemlerdir.

Not: Birçok CMS sistemi bulunmaktadır. Bunları yazının devamında sizlere aktaracağım.

Bu sistemleri kullanırken kodlama bilmenize, bir veri tabanı oluşturmanıza veya diğer yüksek düzeyde teknik işleri gerçekleştirmeniz gerek kalmadan istediğiniz profesyonel sitenizi oluşturabilirsiniz.

Bir İçerik Yönetim Sistemleri, web siteniz için içerik oluşturmanıza, düzenlemenize ve zahmet gerektirmeden yönetmenize yardımcı olan çevrimiçi uygulamalardır. Üstelik tüm bunlar herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz.

Basit bir ifadeyle , CMS yardımıyla tek satır kod yazmak zorunda kalmadan metinsel içerik, resim, medya ekleyebilir ve bunları sorunsuz bir şekilde yönetebilirsiniz. Bu özellikler yönetici panosu, metin düzenleyici, medya yöneticisi vb. özellikleri ve işlevleriyle daha da genişletilebilir.

 

CMS;

  • Statik web siteleri,
  • Blog siteleri
  • E-ticaret siteleri
  • Forum siteleri
  • Sosyal ağlar
  • Çevrimiçi kurs siteleri

Vb. siteleri oluşturmanızda sizlere kolaylıklar sağlar.

 

Peki Bu Sistemlerin Amacı Nedir?

CMS sistemlerinin amacı; internet sitesi kurmak isteyen ama bu anlamada kodlama bilmeyen ve teknik bilgisi bulunmayan kullanıcılarına kolay bir şekilde web sitelerini oluşturmalarına yardımcı olmaktır.

Not: Bu sistemeler içerisindeki bazı temalar, şablonlar ücretsiz bir şekilde kullanıcılara sunulmaktadır.

En İyi İçerik Yönetim Sistemleri (CMS):

Youtube da Doğukan Karadağ hocamızın ücretsiz olarak verdiği WordPress derslerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu sistemler gibi daha birçok CMS bulunmaktadır. Diğer sistemleri de araştırarak size en uygun sistemi bulup web sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Bu haftaki yazımızın sonuna geldik umarım sizler için faydalı olmuştur. Sonraki yazılarımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın …

Diğere yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz!!!

Siber Eğitmen Sosyal Medya Hesapları

Youtube

Instagram

 

Siber Eğitmen Osman GÜNEŞ

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı