Yazılım

Kotlin Nedir? Ne İşe Yarar?

Merhabalar SiberEğitmen okurları bu yazımda sizlere Kotlin Nedir? Ne İşe Yarar? başlığı altında Android için önemli bir yere sahip olan Kotlin programlama dilinden bahsedeceğim.

kotlin-nedir,

Kotlin Nedir?

2010 yılında Rusya’da bulunan JetBrains adlı şirket tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Kotlin adını Rusya’da bulunan Kotlin isimli bir adadan almaktadır.

Apache 2.0 lisansına sahip açık kaynak kodlu bir projedir. Kotlin kaynak kodları herkese açıktır. Geliştiriciler tarafından desteklenebilir. Kotlin açık kaynak kodlarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Kotlin, Java Sanal Makinesi üzerinde çalışan statik ve nesne yönelimli bir programlama dilidir. Java ile Kotlin bir arada çalışabilmektedir. Kotlin kodları içinde Java’yı ve Java kodları içinde Kotlin’i kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kotlin çıktığında bir çok geliştiricinin aklında Java varken neden bu dile gerek duyuldu? Neden Kotlin? gibi birçok geliştirici tarafından sorulmuş olan bu sorulara cevap olarak JetBrains firması ;

Performans ve güvenliği feda etmeden Java’dan daha özlü kodlar yazmayı sağlamak için bu dili geliştirdik cevabını vermektedir.

Yani Kotlin Java’ya göre daha az kod satırı yazmayı hedeflemektedir. Kotlin Java’yı bitirmiş değildir. Java kodları ile tamamen birlikte çalıştığı için geliştiriciler Java’dan Kotlin’e koalay bir şekilde geçiş yapabiliyorlar.

İlk yıllarında fazla ilgi göremeyen Kotlin 2017 yılında Google desteğini alarak daha fazla ilgi görmeye başladı. (Kaynak)

Google 2019 yılında Kotlin programlama dilinin Android uygulama geliştiricileri tarafından tercih edilen bir dil olduğunu ve Android platformu için Kotlin’i destekleyeceğini duyurdu.

Google, bu duyuruda “Android geliştirme giderek daha fazla Kotlin’e dönüşecek” diyor. Birçok yeni Jetpack API’si ve özelliği ilk olarak Kotlin’de sunulacak. Yeni bir projeye başlıyorsanız, Kotlin’de yazmalısınız; Kotlin’de yazılan kod genellikle sizin için çok daha az kod anlamına gelir; yazılması, test edilmesi ve bakımı için daha az kod.” diye ekledi. (Kaynak)

Kotlin Ne İşe Yarar?

Kotlin genel amaclı bir programlama dilidir. Android tabanlı bir çok şey yapılabilir. Bunlar arasında Kotlin dili ile Java kütüphanelerini kullanılarak uygulamalar geliştirilebilir.

kotlin-ne-işe-yarar,

Sunucu ve istemci tabanlı Web uygulamalarını geliştirmeyi destekler. Netflix, Trello ve Uber gibi büyük şirketler özellikle Android tarafında Kotlin kullanıyor.

Kotlin programlama dilini kullanabileceğiniz platformlar.

  • JVM(Java Sanal Makine): Server-side APP
  • Android: Android APP
  • Browser: JavaScrip tabanlı WEB APP
  • Native: MacOS, İOS ve Gömülü Sistemler

gibi platformlarda uygulama geliştirilebilir.

Kotlin kolay ve anlaşılabilir yapısı ile Java kullanılan çoğu yerde kullanılmaktadır. Kotli’nin dünya çapında ilgi görmesinin en önemli nedenlerinden biri de Google tarafından kullanılıyor olmasıdır.

Kotlin hakkında daha fazla bilgi için kotlinlang.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz…

Diğere yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz!!!

Siber Eğitmen: Osman GÜNEŞ

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Kapalı