Yazılım
Trend

Python ve Harika Dünyasına Giriş

Bir programlama dili düşünün; dünya da yazılımcılar arasında popüler olmuş. Bu dille ister harika bir web sitesi (sunucu kısmı) geliştirin, ister harika bir yapay zekâ projesi yapmak isteyin, ya da dur hackleme mi? yapsak acaba ? siz sadece hayal edin ve hayaliniz koda dökün gerisini PYTHON halleder. Bu yazımda sizlerle beraber Python ve Harika Dünyasına Giriş yapacağız.  

Siz değerli okurlarım için bu yazıyı yazarken çok heyecanlı bir şekilde yazdım çünkü benim de şu an kendimi geliştirdiğim bir programlama dilini başkalarına da anlatmak bana ayrı bir heyecan kattı. Okumanız için sabırsızlanıyorum. Hazırsanız hemen başlayalım… 

Python ve Harika Dünyasına Giriş

Python Nedir? 

Python programlama dili 1990 yılında Guido van Rassum tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Çoğu kişi adının piton yılanından alındığını sanır ama aksine adını geliştiricisini en sevdiği komedi grubunun bir gösterisinden (“Monty Python’s Flying Circus”) almıştır. 

python,

Python ilk sürümüne 1994’te ulaşmıştır. İkinci sürümüne 2000 yılında ve son sürümü olan Python 3.x’e de 2008’de geçmiştir. 

Hemen hemen her amaç için kullanılan Python programlama dili insan mantığına yakın olduğu için yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Ve çoğu programlama diline göre öğrenilmesi oldukça kolaydır. Kolay öğrenilebilir bir dil olduğu için dünya da birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.  

Python ile “Merhaba Dünya!” 

Diğer birçok programlama dilin de ekrana “Merhaba Dünya!” yazdırmak için fazlaca satırda kod yazmamız gerekirken Python da bunu aşağıdaki gibi tek satırlık bir kod ile kolayca ekrana yazdırabiliriz. 

python-print,

Bu tek satırlık basit bir koddan da görüldüğü gibi Python programlama dili yazılıma yeni başlayanlar için öğrenilmesi çok kolay bir yapıya sahiptir. 

Neden Python Öğrenmeliyiz? 

Python öğrenilmesi için birçok neden vardır. Gelin birlikte bu nedenlerin birkaçını öğrenelim. 

Python öğrenmek için en güzel sebeplerden biri dilin açık kaynaklı ve ücretsiz olmasıdır. Ayrıca öğrenmesi kolay olduğu için zaman kaybı olmadan hızlı bir şekilde öğrenebiliriz. Öğrenilmesi kolay bir dildir ama bu onun basit olduğu anlamına gelmez. Python dilini güçlü yapısıyla profesyonel kalitede yazılımlar oluşturabiliriz.  

İçerisinde barındırdığı gömülü fonksiyonlar sayesinde işlerimizi kolaylaştırır. Ve birçok kütüphanesiyle istediğimiz alanda çalışmalar yapabiliriz. Python karmaşık dilleri basitleştirebilir ve aklımıza gelen muhteşem fikirleri hızlı bir şekilde hayata geçirebiliriz. 

Birçok işletim sistemi (MAC, Linux, Windows vb.) tarafından desteklendiği için her platformda kolayca kullanabiliriz.  

Python programlama dili ile kaliteli projeler yapabilmek için çok elverişli ve kullanışlıdır ama her programlama dili gibi bazı eksiklikleri ya da yeterli gelmediği alanlar da oluyor. Bu yetersizliği de diğer dillerle beraber ortadan kaldırabiliriz yani farklı dilleri birbirleri ile bağlantılı bir şekilde kullanabiliriz. 

Kullanım Alanları 

Kullanım alanı oldukça geniş olan Python 

  • Makine öğrenmesi 
  • Yapay Zekâ 
  • Siber Güvenlik 
  • Web Uygulamaları 
  • Sistem Yönetimi 

Gibi alanlarda oldukça kullanışlıdır. Bunlar dışında, veri tabanı, oyun geliştirme ve bilimsel alanlarda da kullanılmaktadır. 

Sizde kendinizi geliştirmek istediğiniz alanda Python ile harika işler gerçekleştire bilirsiniz. 

 Kaynak ve Kurs Önerileri  

Eğer siz de Python ve Harika Dünyasını keşfetmek isterseniz aşağıdaki önerilen kitaplar ve kurslar ile ilk adımı atabilirsiniz. 

  •  Python 3 için Türkçe Kaynak =>https://python-istihza.yazbel.com/ ‘dan Python için çok detaylı bir türkçe kaynağı ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz veya online olarak kullanabilirsiniz. 
  •  Python Sıfırdan Uzmanlığa Programlama Kitabı => Değerli hocamız Atıl Samancıoğlu’nun bu kitabını internet üzerinden sipariş edebilir ve hemen öğrenmeye başlayabilirsiniz. 
  •  Sıfırdan İleri Seviye Python Programlama Kursu => T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen 1 Milyon İstihdam Projesi kapsamında  https://www.btkakademi.gov.tr/portal/  üzerinden ücretsiz bir şekilde kursa kayıt olarak öğrenmeye başlayabilirsiniz. 
  • Python Eğitim Programı Kursu => Turkcell in başlatmış olduğu Geleceği Yazanlar Projesi kapsamında https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/  adresinden Python kursunu ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz.  

 Yukarıda vermiş olduğum önerileri bizzat kendim kullanmaktayım ve birçok faydasını gördüm. Umarım sizler içinde çok güzel faydaları olur.  

Python ile ilgili aklınıza takılan sorular olursa yorumlar kısmından bana iletebilirsiniz.

Diğer yazılarımı okumak için bu aşağıdaki linki takip edebilirsiniz. 

https://www.siberegitmen.com/author/gunesosman00/   

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı